Fiskus po stronie podatnika?

Komisja "Przyjazne Państwo" prowadzi prace nad nowelizacją Ordynacji podatkowej. Główne kierunki zmian mają dotyczyć wprowadzenia do prawa podatkowego zasad: rozstrzygania wątpliwości pojawiających się przy interpretacji niejasnych przepisów na korzyść podatnika oraz rozstrzygania na jego korzyść wątpliwości w stanie faktycznym.

Według Konfederacji, zasady te pozwolą przywrócić zachwianą, przez niski poziom czytelności obowiązującego prawa podatkowego równowagę. - Zmuszą one ustawodawcę do kształtowania prawa podatkowego w taki sposób, który jasno określi obowiązki podatnika, gdyż w przeciwnym razie nie zostaną zapewnione odpowiedniej wysokości wpływy do budżetu - mówi ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Adam Ambrozik.

Dotychczasowe praktyki w zakresie interpretacji przepisów podatkowych łamią konstytucyjne zasady tworzenia prawa podatkowego faktycznie przesuwając uprawnienia do nakładania na obywatela obciążeń z ustawodawcy na ograny administracji. - Niedopuszczalna jest sytuacja, w której wskutek niejasnych przepisów podatnik obciążany jest dodatkowymi obowiązkami, których ustawodawca nie przewidział, a które wynikają z wykładni dokonywanej przez organ podatkowy - mówi Adam Ambrozik.

Reklama

Według Konfederacji, jest to zjawisko niezwykle groźne z dwóch względów - po pierwsze kreuje stan niepewności po stronie podatników, który skutecznie może zablokować prowadzenie działalności gospodarczej, a po drugie: nie dopinguje ustawodawcy do tworzenia jasnych, nie budzących wątpliwości przepisów.

Zmiana odnosząca się do rozstrzygania wątpliwości faktycznych jest dla podatników regulacją obronną, na wypadek gdyby postępowanie nie doprowadziło do pełnego wyjaśnienia sprawy. Dodatkowo, zmobilizuje ona organy podatkowe do rzetelnego prowadzenia postępowania, co powinno przełożyć się na jakość jego efektów.

Konfederacja Pracodawców Polskich stoi na stanowisku, że kierunek proponowanych zmian jest odpowiedni oraz popiera ich wprowadzenie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fiskus | korzyść
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »