Fiskus uderza w polską młodzież

Powiaty nie mają szansy na zerowy VAT dla prowadzonej przez siebie działalności, np. sportowej, dzięki czemu mogłyby odzyskiwać podatek zawarty w cenach kupowanych towarów i usług - wynika z odpowiedzi wiceminister finansów na poselską interpelację.

Takie rozwiązanie byłoby niezgodne z prawem unijnym - odpowiedziała wiceminister finansów Hanna Maszczyk na poselską interpelację nr 24245.

Przypomniała, że w ustawie o VAT wprowadzono stawkę 0 proc. dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, eksportu oraz świadczenia niektórych usług związanych z obrotem międzynarodowym. Jednak przepisy unijne nie pozwalają państwom UE na swobodne rozszerzanie stawki zerowej i wprowadzanie dowolnych zwolnień od podatku.

Podatek VAT

Brak możliwości odzyskania VAT dotyczy nie tylko powiatów, ale i gmin, i dokucza im najbardziej wtedy, gdy realizują zadania publiczne. Po to, żeby wybudować nowy obiekt czy drogę, muszą kupować towary i usługi, w których cenie jest zawarty podatek od towarów i usług. Same jednak nie mogą odliczyć tego podatku. Wynika to z faktu, że czynności związane z wykonywaniem przez samorządy zadań publicznych są zwolnione z VAT (zgodnie z ő 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o podatku od towarów i usług z 4 kwietnia 2011 r.). Zwolnienie uniemożliwia odliczenie podatku.

Reklama

Stawka

Gdyby gminy i powiaty korzystały ze stawki 0 proc., wówczas mogłyby odzyskać podatek, tak jak robią to pozostali podatnicy wykonujący czynności opodatkowane stawką 0 proc., 5 proc., 8 proc. lub 23 proc. VAT. Polska stawka 0 proc. to bowiem odpowiednik unijnego zwolnienia z prawem do odliczenia podatku naliczonego.

Brak możliwości odzyskania VAT potwierdzają izby skarbowe w licznych interpretacjach podatkowych.

Przykładowo Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 12 lipca 2011 r. (nr IPTPP1/443-65/11-6/ALN) stwierdziła, że powiat nie może odliczyć podatku naliczonego zawartego w cenach zakupów w ramach projektu dotyczącego wybudowania hali sportowej. Powód - kupowane towary i usługi nie będą związane z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tylko zwolnionymi z VAT (wybudowana przez powiat hala ma być udostępniana mieszkańcom nieodpłatnie, a nie w celach komercyjnych).

Bez zwrotu

Równocześnie izba poinformowała, że powiat nie ma prawa do zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia z 4 kwietnia 2011 r., ponieważ nie spełnia warunków w nim określonych.

Powiaty i gminy mają natomiast możliwość odliczenia VAT, gdy wykonują czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

_ _ _ _ _

Montaż finansowy inwestycji w roku 2011 zakłada:

- środki z budżetu województwa- do 33 proc. wartości kosztorysowej

- środki z budżetu państwa - do 33 proc. kosztów kwalifikowanych zadania, nie więcej jednak niż 333 000 zł brutto.

W przypadku inwestycji zlokalizowanych na terenie gmin, których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca, tzw. "wskaźnik G" jest niższy od 1000 zł, dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, będzie stanowić do 47 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej jednak niż 500 000 zł

- środki własne wnioskodawcy - pozostała część kosztów zadania.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sport | podatek | orliki | VAT | wiceminister finansów | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »