Reklama

Gdzie złożyć wniosek o interpretację indywidualną po 1 kwietnia 2011 r.?

Podatnicy, którzy mają wątpliwości co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych, mogą zwrócić się do fiskusa o ich interpretację. Pytania mogą dotyczyć zarówno zdarzeń zaistniałych, jak i tych dopiero planowanych. Aby uzyskać odpowiedź, wystarczy złożyć wniosek.

Gdzie po interpretację?

Aby uzyskać interpretację co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych, należy złożyć w tej sprawie wniosek do właściwego organu podatkowego. Dotychczas upoważnienie do wydawania indywidualnych interpretacji miały izby skarbowe w: Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Począwszy od 1 kwietnia br. przybył jeszcze jeden ośrodek - w Łodzi. Jest to konsekwencją zmiany rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2011 r. nr 58, poz. 298).

Właściwość miejscową organów upoważnionych do wydawania interpretacji indywidualnych ustala się na postawie § 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Mianowicie:

Reklama

1) dla osób fizycznych - według miejsca zamieszkania,

2) dla osób prawnych - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub ze statutu albo umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony we właściwym rejestrze,

3) dla jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub innych dokumentów ewidencyjnych,

4) dla podatkowych grup kapitałowych - według adresu siedziby spółki reprezentującej taką grupę, wskazanej w umowie o jej utworzeniu.

Właściwość poszczególnych Dyrektorów Izb Skarbowych przedstawiono w tabeli.

Trzeba pamiętać, że wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wysyła się na adres Biura Krajowej Informacji Podatkowej, podległego danej izbie skarbowej. To one w praktyce przygotowują odpowiedzi na zadawane pytania.

Należy zwrócić uwagę, że zmiany przepisów o właściwości miejscowej nie wpływają na to, kto udzieli odpowiedzi na wnioski podatników z województwa świętokrzyskiego, na które Izba Skarbowa w Katowicach nie udzieliła odpowiedzi do dnia 1 kwietnia br. Jak bowiem wynika z § 10 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów, o właściwości decyduje moment złożenia wniosku. Oznacza to, że nie zostaną one przekazane do Izby Skarbowej w Łodzi, ponieważ zajmie się nimi organ, do którego wnioski wpłynęły.

Elementy wniosku

Występując o interpretację przepisów podatkowych można skorzystać z gotowego formularza, oznaczonego symbolem ORD-IN. Jeżeli opis sprawy jest obszerny i na tym druku zabraknie miejsca na jego przedstawienie, należy skorzystać z załącznika ORD-IN/A.


Użycie gotowego druku nie jest jednak obligatoryjne. Wniosek można napisać samodzielnie. Trzeba tylko pamiętać, że musi on zawierać określone elementy. Należy wyczerpująco opisać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, na tle którego pojawiły się wątpliwości natury prawnopodatkowej. Przedstawiając stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe nie wolno zapomnieć o przedstawieniu własnego stanowiska w sprawie oraz o jego ocenie. Następnie należy sformułować pytanie, na które chce się uzyskać odpowiedź. Ostatnim elementem wniosku, w przypadku gdy sprawa dotyczy stanu faktycznego, a podatnik nie korzysta z gotowego wzoru wniosku, jest oświadczenie, że elementy objęte wnioskiem w dniu jego złożenia nie są przedmiotem zainteresowania fiskusa. Chodzi o to, aby nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej oraz w tym zakresie sprawa nie została już rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu.

Do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dowodów potwierdzających prawdziwość podanych w nim informacji. Urzędnicy w oparciu o te dane wydają interpretację przepisów podatkowych. Przy czym nie weryfikują prawidłowości przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Mogą co najwyżej domagać się uzupełnienia opisu, jeżeli uważają, że jest niekompletny.

Opłata za interpretację

Składający wniosek o interpretację musi pamiętać o uiszczeniu opłaty skarbowej. Wynosi ona obecnie 40 zł. Pobierana jest od każdego odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Oznacza to, że jeżeli w jednym wniosku jest ich kilka, opłatę należy odpowiednio zwielokrotnić. Opłatę należy uiścić w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Opłata za interpretację może wkrótce wzrosnąć z 40 zł do 1.000 zł. Tak wynika z projektu Ministerstwa Finansów z dnia 10 lutego 2011 r. założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma być ona jednak podniesiona tylko dla dużych podmiotów, które rozliczają się w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych.

Pozostałe zmiany

Upoważnienie Izby Skarbowej w Łodzi do udzielania odpowiedzi na pytania podatników spowodowało również konieczność zmiany rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczenia opłaty od wniosku. Została ona opublikowana w Dz. U. z 2011 r. nr 58, pod poz. 299.

W formularzu ORD-IN wprowadzono nową część D "Dane pełnomocnika do doręczeń lub przedstawiciela". Ma to umożliwić szybką identyfikację osoby właściwej do odbioru korespondencji. Konsekwencją wprowadzenia tej rubryki jest zmiana oznaczeń kolejnych części druku. We wniosku zmodyfikowano także część przeznaczoną na oświadczenie i podpis wnioskodawcy (lub osoby upoważnionej). Dotychczas były one bowiem niedostosowane do sytuacji, gdy wnioskodawcę reprezentowało łącznie dwie lub więcej osób.

Wprowadzono także zmiany w druku ORD-IN/A. Nie trzeba w nim powielać informacji podanych w formularzu ORD-IN dotyczących adresu siedziby lub miejsca zamieszkania.

Właściwość Dyrektorów Izb Skarbowych po 1 kwietnia 2011 r.

Izba Skarbowa

Miejsce zamieszkania lub siedziba wnioskodawcy

w Bydgoszczy

województwo:

• kujawsko-pomorskie

• podlaskie

• pomorskie

• warmińsko-mazurskie

• zachodniopomorskie

w Katowicach

województwo:

• małopolskie

• podkarpackie

• śląskie

w Łodzi

województwo:

• lubelskie

• łódzkie

• opolskie

• świętokrzyskie

w Poznaniu

województwo:

• dolnośląskie

• lubuskie

• wielkopolskie

w Warszawie

województwo:

• mazowieckie

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20.06.2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. nr 112, poz. 770 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20.06.2007 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczania opłaty od wniosku (Dz. U. nr 112, poz. 771 ze zm.)

autor: Małgorzata Smolnik
Gazeta Podatkowa nr 29 (757) z dnia 2011-04-11

GOFIN podpowiada

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »