Reklama

Hiszpania wprowadzi dwa podatki od plastiku

Hiszpański rząd opodatkuje plastiki - jednorazowe opakowania, a także śmieci wywożone na wysypiska. "Prawo o odpadach" ma wejść w życie w lipcu. Gabinet premiera Pedro Sancheza szacuje, że dzięki podatkom zbierze 1,3 mld euro.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Latem, nowy podatek obejmie plastikowe opakowania jednorazowego użytku - kubki, plastikowe sztućce, ale też np. folię używaną do pakowania palet. Nowa danina obciąży bezpośrednio producentów, importerów spoza Unii Europejskiej i kupujących plastik na wspólnotowym rynku. Każdy z nich zapłaci 0,45 euro za kilogram tworzywa sztucznego. Z podatku zostaną zwolnione opakowania wielokrotnego użytku bądź pochodzące z recyklingu. Również małe firmy, które użytkują nie więcej niż 5 kg plastiku nie nadającego się do recyklingu. Rząd prognozuje, że dzięki podatkowi do kasy państwa wpłynie w tym roku 0,723 mld euro. 

Reklama

"Prawo o odpadach" nakłada też podatek na składowanie i neutralizację plastiku na wysypiskach - publicznych i prywatnych. Podstawą do naliczenia daniny będzie waga. W zależności od rodzaju składowiska, trzeba będzie zapłacić od 2 do 50 euro za tonę sześcienną. Opłatom nie będą podlegać plastiki przetransportowane przez administrację na wysypiska z powodu siły wyższej, które pochodzą z konfiskaty mienia lub odpady, w przypadku których istnieje prawny obowiązek ich usunięcia. Rząd szacuje, że kwota z podatku osiągnie w grudniu 0,538 milionów euro. 

Hiszpański rząd szacuje, że w 2022 roku sprzedaż plastiku spadnie na Półwyspie Iberyjskim o połowę w porównaniu do 2020, a w 2030 roku - o 70 proc. Do opodatkowania plastiku zachęca kraje UE Bruksela. Od 1 stycznia w Unii obowiązuje “Plastic Tax" - danina od tworzyw sztucznych. Opłatami są objęte wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych, które trafiły na sprzedaż, ale nie zostały przetworzone. Zgodnie z decyzją Brukseli, podatek wynosi 0,8 euro od kilograma plastiku niepoddanego recyklingowi. Danina ma zachęcić kraje członkowskie do selektywnej zbiórki tworzyw sztucznych i ich recyklingu i do powolnej rezygnacji z plastiku.

ew

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »