Jak i kiedy skorygować deklarację?

Błąd w złożonej już deklaracji można sprostować. Należy złożyć deklarację korygującą, dołączyć do niej pismo wyjaśniające powody naniesienia poprawek i wpłacić uszczuplony podatek. Od przyszłego roku podatnicy, którzy z własnej inicjatywy naprawią błąd popełniony na niekorzyść fiskusa, zapłacą niższe odsetki.

Po pierwsze:

korekta i wyjaśnienie

Podatnik, który zda sobie sprawę, że rozliczył się na niekorzyść fiskusa, powinien jak najszybciej swój błąd wyprostować. W jaki sposób? Korygując deklarację (zeznanie).

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Takie wymogi zostały określone w art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej. Przygotowanie deklaracji korygującej sprowadza się do ponownego wypełnienia odpowiedniego formularza deklaracji. Tym razem jednak należy wpisać poprawione dane i zaznaczyć, że jest to korekta. Do takiej deklaracji należy dołączyć pismo, z którego wynikać będzie, dlaczego korekta była potrzebna.

Podatnik, który koryguje deklarację w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez urząd kontroli skarbowej, powinien pamiętać, aby w uzasadnieniu przyczyn korekty wskazać, że jest ona związana z tym postępowaniem. Ponadto nie później niż w ciągu trzech dni musi powiadomić organ kontroli skarbowej o złożeniu we właściwym urzędzie skarbowym deklaracji korygującej.

Po drugie:

rozliczenie z fiskusem

Poprawienie deklaracji to nie wszystko. Jeśli w wyniku dokonania korekty wychodzi podatek do zapłaty, należy uregulować go wraz z odsetkami za zwłokę. Obliczając je, można skorzystać z kalkulatora odsetkowego zamieszczonego na stronie internetowej Gazety Podatkowej (www.gazetapodatkowa.pl).

Podatnik, który zapomni o należnych odsetkach bądź zaniży ich kwotę, nie uwolni się do zobowiązania wobec fiskusa. Jeżeli dokonana przez niego wpłata nie pokrywa zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, zalicza się ją proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek. Zarachowanie to następuje w takim stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę. Wynika to z art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej. Nie trzeba jednak martwić się odsetkami, których wysokość nie przekracza obecnie 6,60 zł. Takich kwot nie wpłaca się.

Zmiany w zakresie korygowania deklaracji

od 1 grudnia 2008 r.

* możliwość złożenia korekty deklaracji VAT po kontroli przeprowadzonej przez urząd skarbowy

od 1 stycznia 2009 r.

* podatnik, który uiści zaległość podatkową w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji, zapłaci odsetki za zwłokę według obniżonej stawki

Od przyszłego roku podatnicy, którzy znajdą w deklaracji błąd na niekorzyść fiskusa i dobrowolnie go naprawią, mogą liczyć na mniejsze obciążenia odsetkowe. Obniżona stawka odsetek - wynosząca 75% stawki "zwykłej" - będzie stosowna w przypadku spełnienia kilku warunków. Po pierwsze, musi być złożona prawnie skuteczna korekta deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn dokonania poprawek. Po drugie, należy uiścić całą zaległość podatkową w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji. Po trzecie, nie wystąpią okoliczności wyłączające naliczanie odsetek za zwłokę na preferencyjnych zasadach. O niższych odsetkach nie będzie natomiast mowy, gdy korekta deklaracji zostanie złożona po doręczeniu podatnikowi zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli (postępowania kontrolnego), a jeśli takiego zawiadomienia nie stosuje się - gdy korekta zostanie złożona po kontroli. Na "umorzenie" części odsetek nie będzie można liczyć także w przypadku skorygowania deklaracji w wyniku czynności sprawdzających.

Po trzecie:

nieodpowiedni czas na korektę

Możliwość skorygowania deklaracji zawierającej błąd to jedno z podstawowych uprawnień podatnika. Nie zawsze jednak jest dobry moment, aby z niego skorzystać. Złożenie prawnie skutecznej korekty deklaracji nie wchodzi w grę, gdy fiskus postanowił przyjrzeć się jej bliżej.

Uprawnienie do skorygowania deklaracji jest zawieszone na czas trwania kontroli prowadzonej przez urząd skarbowy - w zakresie objętym tą kontrolą. Tak samo jest w przypadku kontroli skarbowej. W czasie postępowania kontrolnego prowadzonego przez urząd kontroli skarbowej, w zakresie nim objętym, uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu. O złożeniu pranie skutecznej korekty deklaracji można też zapomnieć, gdy w tym zakresie toczy się postępowanie podatkowe.

Sytuacja zmienia się po zakończeniu tych procedur. Deklaracje można skorygować po kontroli lub postępowaniu podatkowym. Z tym że uprawnienie do skorygowania deklaracji po postępowaniu podatkowym przysługuje w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Obecnie wiele problemów przysparza podatnikom art. 81b § 3 Ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że po kontroli przeprowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego złożenie korekt deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług w ogóle nie wchodzi w grę. Resort finansów dopuszcza taką możliwość, o ile w trakcie kontroli nie wyszły na jaw nieprawidłowości, które stanowiłyby podstawę do wszczęcia postępowania podatkowego. Takich kłopotów nie mają podatnicy sprawdzani przez urząd kontroli skarbowej. Po kontroli skarbowej można skorygować deklaracje VAT nawet wtedy, gdy zostały wykryte jakieś uchybienia. Od 1 grudnia 2008 r. kontrowersyjny przepis zniknie jednak z Ordynacji podatkowej. Nie będzie więc przeciwwskazań, aby skorygować deklaracje VAT po kontroli przeprowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego - bez względu na to, czy w jej trakcie zostały wykryte nieprawidłowości, czy też nie.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).

autor: Małgorzata Żujewska

Gazeta Podatkowa Nr 510 z dnia 2008-11-27

Dowiedz się więcej na temat: podatek | zaległości | pismo | podatnik | korekta | odsetki | VAT | podatnicy | deklaracje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »