Jaki limit przychodów na potrzeby stosowania 9-proc. stawki CIT w 2021 r.?
Jeśli jesteśmy spółką z o.o. i posiadamy w 2021 r. status małego podatnika dla celów CIT, możemy w tym roku stosować 9-proc. stawkę CIT, dopóki przychody nie przekroczą równowartości 2.000.000 euro. Czy limit ten jest kwotą netto, czy brutto?
Dla celów CIT mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem, które tu pomijamy) mogą stosować 9% stawkę CIT w odniesieniu do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych, jeżeli ich przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro (uwaga! limit ten obowiązuje od 1 stycznia 2021 r.; poprzednio wynosił on 1.200.000 euro).
Kwotę tę przelicza się na złote według średniego kursu NBP ogłaszanego na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł. Tak wynika z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP.
W 2021 r. u podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, limit przychodów na potrzeby stosowania 9% stawki CIT, w przeliczeniu na złote, wynosi 9.097.000 zł.
Podatnicy uprawnieni do zastosowania tej preferencyjnej stawki CIT mogą ją stosować nie tylko w rozliczeniu rocznym, ale także na etapie zaliczek na podatek dochodowy - za miesiące lub kwartały, w których ich przychody osiągnięte od początku roku podatkowego nie przekroczyły ww. limitu 2.000.000 euro. Począwszy od następnego miesiąca lub kwartału, podatnicy są obowiązani do stosowania podstawowej stawki podatku (w wysokości 19%).
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w pytaniu, należy wskazać, że przepisy regulujące kwestię stosowania 9% stawki CIT posługują się limitem przychodów. Zwróćmy uwagę, że dla celów CIT przychodem podatkowym jest kwota netto należności. Kwota VAT należnego nie stanowi natomiast takiego przychodu, co wprost wynika z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o PDOP.
Z tego też względu zasadne jest uznać, że limit przychodów, decydujący o możliwości stosowania 9% stawki CIT, jest kwotą netto (uwaga! inaczej jest przy ustalaniu limitu przychodów na potrzeby posiadania statusu małego podatnika - małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą VAT należnego, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro). Tak też wynika m.in. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 9 kwietnia 2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.31.2021.1.EJ, w której czytamy:
"(...) w przeciwieństwie do definicji małego podatnika, przepis art. 19 ust. 1 pkt 2 updop nie precyzuje, czy limit przychodów bieżących jest limitem wskazanym w kwocie netto, czy brutto. Wyjaśnić zatem należy, że do wskazanego limitu 1.200.000 euro (od 1 stycznia 2021 r. - 2.000.000 euro - przyp. red.) przychodów zalicza się przychody podatkowe, w tym zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 updop, a także przychody z zysków kapitałowych określone w art. 7b ww. ustawy. W limicie tym nie uwzględnia się natomiast kwoty należnego podatku od towarów i usług. Ustalając zatem limit przychodów na potrzeby wyliczenia limitu pozwalającego na zastosowanie (...) stawki 9%, Wnioskodawca winien brać pod uwagę przychody netto uzyskane w roku 2020 r.
Biorąc pod uwagę powyższe należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że na potrzeby stosowania art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy brać pod uwagę przychody osiągnięte w roku podatkowym w kwocie netto, tj. bez podatku VAT. (...)"
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 16 z dnia 2021-06-01
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami