Kasowy PIT. Sejm przeciwko poprawkom Senatu

Sejm odrzucił w piątek dwie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która pozwoli niektórym przedsiębiorcom rozliczać się przez tzw. kasowy PIT. Teraz ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw trafi do podpisu prezydenta.

Jedna z poprawek Senatu miała na celu doprecyzowanie brzmienia przepisów dotyczących rozliczania przychodów i kosztów przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Druga z kolei zakładała zmiany w datach wejścia w życie niektórych przepisów ustawy.

Kasowy PIT dla firm - na czym polega?

Zgodnie z nowym prawem, część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z tzw. kasowego PIT-u. Zgodnie z tą metodą przedsiębiorca będzie zaliczał przychody i koszty pod względem podatkowym w chwili uzyskania płatności, a nie w chwili wystawienia faktury. Przychodem będzie nawet częściowa płatność za towar czy usługę, a więc zaliczka, przedpłata czy rata. Tym samym przychód podlegający opodatkowaniu będzie powstawał w chwili uzyskania całości lub części płatności. Metoda ta będzie miała zastosowanie wyłącznie do transakcji między przedsiębiorcami.

Reklama

Obecnie w podatku dochodowym od osób fizycznych zasadą jest tzw. memoriałowy sposób ustalania przychodów z działalności gospodarczej. Oznacza to, że dla przedsiębiorców przychód z działalności gospodarczej powstaje z datą wystawienia faktury, wykonania usługi lub wydania towaru - niezależnie od tego, czy otrzymali należną im zapłatę. W konsekwencji, przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek dochodowy od przychodu, którego jeszcze faktycznie nie otrzymali.

Kto skorzysta z kasowego PIT?

Zgodnie z ustawą, z metody kasowej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (a więc nie skorzystają z tego rozwiązania osoby prowadzące spółkę cywilną czy jawną), jeśli ich przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości miliona złotych i jeśli prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przedsiębiorcy prowadzący księgi rachunkowe nie skorzystają z tego rozwiązania. Przedsiębiorcy korzystający z metody kasowej będą musieli również prowadzić ewidencję faktur dokumentującą przychody rozliczane metodą kasową.

Z kasowej metody rozliczania PIT - według szacunków resortu finansów - będzie mogło skorzystać do 2,3 mln podatników. 

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kasowy PIT | Sejm RP | Senat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »