Kiedy trzeba spłacić długi podatkowe małżonka?

Skutki niepłacenia podatków przez jednego z małżonków odczują oboje, jeżeli mają wspólny majątek. Fiskus może bowiem zająć to, czego dorobili się po ślubie. Nie wszystko, co małżonkowie posiadają, jest jednak wspólne. Co znajduje się poza zasięgiem fiskusa?

Dorobek małżonków

Reklama

Relacje majątkowe między małżonkami najczęściej przybierają formę ustawowej wspólności majątkowej. Powstaje ona z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. Wynika to z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Taki układ oznacza - mówiąc w pewnym uproszczeniu - że to, czego małżonkowie dorobili się w czasie trwania małżeństwa, jest wspólne. Przedmioty majątkowe nabyte w tym okresie przez oboje małżonków lub jednego z nich składają się na majątek wspólny. Są to np. pobrane pensje, dochody z działalności gospodarczej, dochody z majątku wspólnego.

Majątek wspólny to jedno. Każdy z małżonków posiada jednak swój majątek osobisty. Wchodzą do niego przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową. Są to m.in. przedmioty nabyte przez każdego małżonka przed zalegalizowaniem związku, prawa autorskie, spadki (szczegóły w ramce).

Jak te relacje przekładają się na odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe?

Relacje z fiskusem

Podatnik odpowiada za podatki całym swoim majątkiem. W przypadku jednak osoby, która jest w związku małżeńskim, odpowiedzialność ta obejmuje nie tylko jej majątek osobisty, ale także majątek wspólny jej i małżonka. Wynika to z art. 29 § 1 Ordynacji podatkowej. Kiedy więc jeden z małżonków ma długi podatkowe, urząd skarbowy nie musi ograniczać egzekucji mającej na celu ich ściągnięcie tylko do jego majątku osobistego. „Pod młotek” może pójść wspólny dorobek obojga. Co jednak ważne: egzekucja nie może objąć majątku osobistego małżonka podatnika.

Takie stosunki majątkowe między małżonkami to z punktu widzenia fiskusa korzystny układ. Małżonek musi bowiem znosić egzekucję długów podatkowych podatnika z ich wspólnego dorobku. Można więc powiedzieć, że w tym sensie odpowiada za zobowiązania podatnika wobec fiskusa. Nie oznacza to jednak, że jest zobowiązanym - czyli osobą, która nie uregulowała w terminie podatku. Jest nim podatnik, a nie jego mąż czy żona.

Spór o tytuł wykonawczy

Można więc zadać sobie pytanie, na kogo w takiej sytuacji powinien być wystawiony tytuł wykonawczy, na podstawie którego ma być prowadzona egzekucja. Tylko na podatnika czy na oboje małżonków? Odpowiedź znajduje się w art. 27c ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Z przepisu tego wynika, że jeżeli egzekucja ma być prowadzona zarówno z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, jak i z ich majątków osobistych, tytuł wykonawczy należy wystawić na oboje małżonków.

Problem w tym, że urzędnicy nie są skłonni wystawiać tytułu wykonawczego na oboje małżonków w przypadku, gdy egzekucja ma być prowadzona z ich majątku wspólnego, ale tylko jeden z nich jest zobowiązanym. Twierdzą, że w taki sposób należy wystawić tytuł wykonawczy, jeżeli działania egzekucyjne kierowane są zarówno do majątku wspólnego małżonków, jak i majątku osobistego każdego z nich. Postępuje się więc tak wtedy, gdy odpowiadają oni solidarnie za zobowiązanie podatkowe, np. wynikające z ich wspólnego zeznania rocznego.

NSA jest innego zdania. Podkreśla, że tytuł wykonawczy musi być wystawiony na oboje małżonków, jeśli jeden z nich jest zobowiązanym, ale są podstawy do prowadzenia egzekucji z ich majątku wspólnego. Dał temu wyraz w wielu orzeczeniach, np. w wyroku z dnia 18 stycznia 2006 r., sygn. akt II FSK 146/05 czy w wyroku z dnia 17 stycznia 2008 r., sygn. akt II GSK 335/07. Wynika więc z tego, że egzekucja nie może objąć majątku wspólnego, jeżeli oboje małżonkowie nie zostaną wymienieni w tytule wykonawczym.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.),
     
  • ustawa z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.),
     
  • ustawa z dnia 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. nr 9, poz. 59 ze zm.).

Do majątku osobistego małżonka należą:

  • przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
     
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca czy darczyńca postanowił inaczej,
     
  • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
     
  • przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,
     
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
     
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
     
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
     
  • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
     
  • prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
     
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.


autor: Małgorzata Żujewska
Gazeta Podatkowa Nr 549 z dnia 2009-04-14

Dowiedz się więcej na temat: egzekucja | relacje | majątek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »