Reklama

Kiedy zwolnienie mieszkańca z opłat nie stanowi przychodu podatkowego?

Zgodnie z indywidualną interpretacją prawa podatkowego z 5 lutego 2014 r. (syg. ILPB1/415-1230/13-2/AMN) wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu zwolnienie mieszkańców zajmujących lokale mieszkalne położone na parterze budynku z opłat związanych z utrzymaniem dźwigu osobowego nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie powoduje konieczności wystawienia informacji PIT-8 C.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem interpretacji spółdzielnia mieszkaniowa regularnie obciąża właścicieli lokali mieszkalnych opłatami związanymi z finansowaniem modernizacji dźwigów osobowych. Ze względu na to, że mieszkańcy lokali znajdujących się parterze oraz na pierwszym piętrze budynku nie korzystają z dźwigu osobowego lub korzystają z niego w bardzo ograniczonym zakresie, w statucie spółdzielni oraz regulaminach określono, że mieszkańcy zajmujący lokale znajdujące się na parterze budynku są zwolnieni od opłat związanych z bieżącą eksploatacją, konserwacją oraz remontami bieżącymi dźwigów osobowych, natomiast mieszkańcy zajmujący lokale znajdujące się na pierwszym piętrze budynku zobowiązani są do ponoszenia 50% przedmiotowych opłat. Mieszkańcy pozostałych kondygnacji budynku ponoszą pełne opłaty związane z utrzymaniem dźwigów osobowych we właściwym stanie technicznym.

Reklama

W związku z zaistniałym stanem faktycznym spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła się do Ministra Finansów z pytaniem, czy zwolnienie mieszkańców parteru budynku od wspomnianych opłat, jak również obniżenie o 50% opłaty pobieranej od mieszkańców pierwszego piętra budynku będzie stanowiło dla wspomnianych mieszkańców przychód podatkowy, skutkujący obowiązkiem wystawienia przez spółdzielnię informacji PIT- 8 C.

Organ podatkowy podkreślił, że katalog źródeł przychodów zawarty w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter otwarty, o czym świadczy pkt 9 wspomnianego ustępu ustawy, w którym mowa jest o "innych źródłach" przychodu. Jak stwierdził organ, o przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Aby powstał przychód podatkowy, konieczne jest powstanie po stronie osoby fizycznej przysporzenia majątkowego, przy czym należy mieć na uwadze, że dla celów podatkowych za takie przysporzenie należy uznać nie tylko działanie lub zaniechanie na rzecz innej strony, ale również wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest nieodpłatne przysporzenie majątku innej osoby kosztem majątku innego podmiotu, mające konkretny wymiar finansowy.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

W myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Analizując przedstawiony stan faktyczny, organ podatkowy zwrócił uwagę, że Spółdzielnia ma prawo dowolnie kształtować ceny opłat dla poszczególnych grup użytkowników, opłaty te nie mają jednak charakteru indywidualnego, adresowane są bowiem do grup użytkowników spełniających określone warunki, wobec czego w przypadku zwolnienia pewnych grup użytkowników od takich opłat nie można mówić o powstaniu przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo organ podatkowy stwierdził, że osoby nie wnoszące opłat za dźwig, tj. zajmujące lokale na parterze budynku oraz osoby zajmujące lokale na pierwszym piętrze, wnoszące opłaty za dźwig w niższej wysokości, tj. wynoszące 50% ustalonej stawki, na podstawie statutu i regulaminu Spółdzielni Mieszkaniowej - nie uzyskują przychodu z innych źródeł, ponieważ nie wystąpiły po ich stronie żadne realne korzyści majątkowe.

Tym samym, zwolnienie mieszkańców zajmujących lokale mieszkalne na parterze budynku z opłat na finansowanie bieżącej eksploatacji, konserwacji i remontów bieżących dźwigów osobowych oraz obniżenie o 50% ww. opłat dla użytkowników mieszkań znajdujących się na pierwszym piętrze, nie będzie skutkowało obowiązkiem wystawienia przez Spółdzielnię ww. osobom informacji PIT-8C.

Justyna Zając-Wysocka, radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »