Kilka sposobów na złożenie zeznania podatkowego za 2010 r.

Termin rozliczenia się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r. upływa 2 maja 2011 r. Najpóźniej w tym dniu trzeba złożyć następujące zeznania: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Wypełnione i podpisane zeznanie (zeznania) można zanieść do właściwego urzędu skarbowego. Przy czym nałożony przez fiskusa obowiązek można zrealizować też w inny sposób.

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Wynika to z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pobierz darmowy: PIT 2010

Należy mieć przy tym na uwadze art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Ponieważ 30 kwietnia br. przypada w sobotę, termin złożenia zeznania za 2010 r. przesuwa się na dzień 2 maja 2011 r.

Reklama

Zeznanie złożone osobiście

Istnieje kilka sposobów na rozliczenie się z fiskusem za ubiegły rok. Jednym z nich jest złożenie zeznania w formie papierowej. Istotne jest, że aby pobrać druk zeznania podatkowego, nie jest konieczna wizyta w urzędzie skarbowym. Aktualne wzory zeznań są bowiem dostępne w internecie.

Wypełnione i podpisane zeznanie można po prostu zanieść do "swojego" urzędu skarbowego. Warto przy tym mieć jego kopię w celu poświadczenia przez urzędnika daty złożenia.

Ponadto w niektórych urzędach zeznania można złożyć za pomocą urządzenia przyjmującego dokumenty podatkowe. Po wsunięciu dokumentu do tzw. urzędomatu podatnicy otrzymują wydruk potwierdzający datę i czas dokonania tej operacji.

Inne sposoby złożenia PIT

Aby złożyć zeznanie, nie zawsze trzeba udać się do urzędu skarbowego. Możliwe jest również nadanie przesyłki zawierającej zeznanie. Podatnicy, którzy zdecydują się złożyć zeznanie podatkowe w tej formie, powinni jednak pamiętać, że termin złożenia zeznania podatkowego uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem zostanie ono nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym. Wynika to z art. 12 § 6 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Wskazany przepis nie ogranicza prawa do korzystania z usług innej firmy niż Poczta Polska SA (będącej obecnie jedynym operatorem publicznym), jak też wysłania zeznania podatkowego za pośrednictwem zagranicznego urzędu pocztowego. Jednak w takich przypadkach za datę złożenia zeznania podatkowego zostanie przyjęta data wpływu przesyłki do urzędu skarbowego, a nie data jej nadania.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że dla osób przebywających za granicą przewidziano jeszcze jeden sposób złożenia PIT. Chodzi o wizytę w konsulacie. Podatnikowi nie będzie można zarzucić spóźnienia, jeżeli do dnia 2 maja 2011 r. złoży PIT w polskim urzędzie konsularnym. Trzeba być jednak przygotowanym na uiszczenie opłaty za przekazanie zeznania do kraju.

Ponadto ustawodawca określił szczególne warunki terminowego złożenia zeznania podatkowego w odniesieniu do żołnierzy i członków załogi statku morskiego oraz osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych. W myśl art. 12 § 6 pkt 3-5 Ordynacji podatkowej, termin będzie zachowany, jeżeli przed jego upływem zeznanie podatkowe zostanie złożone przez:

- żołnierza lub członka załogi statku morskiego - w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku,

- osobę pozbawioną wolności - w administracji zakładu karnego,

- osobę aresztowaną - w administracji aresztu śledczego.

E-zeznanie

Istnieje jeszcze jeden sposób rozliczenia się z fiskusem, co można zrobić nie wychodząc z domu. Zeznania podatkowe można bowiem złożyć drogą elektroniczną, bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Aby skorzystać z tej formy rozliczenia się z fiskusem, trzeba mieć komputer, dostęp do Internetu i odpowiednie oprogramowanie. E-zeznanie można wypełnić i złożyć na dwa sposoby: poprzez pobranie interaktywnego formularza albo poprzez ściągnięcie aplikacji desktopowej. Przy czym w jednym i w drugim przypadku muszą być spełnione określone wymogi techniczne.

Zeznanie przez internet, bez konieczności opatrywania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, mogą również przesłać rozliczający się wspólnie małżonkowie. Należy przy tym zwrócić uwagę, że dotychczas, aby rozliczyć się elektronicznie z małżonkiem, konieczne było wcześniejsze złożenie pełnomocnictwa udzielonego jednemu małżonkowi przez drugiego do podpisania zeznania w jego imieniu. Pełnomocnictwo do podpisania zeznania trzeba było złożyć w formie papierowej na druku UPL-1. Wymóg ten został jednak zniesiony. Rozliczając się elektronicznie za 2010 r. wniosek o wspólne rozliczenie może być skutecznie złożony przez jednego z małżonków. W praktyce oznacza to, że wskazanie wspólnego rozliczenia na e-deklarcji będzie wiązało urząd skarbowy, mimo że taką deklarację podpisze elektronicznie tylko jeden z małżonków.

Podpis e-zeznania opiera się na wybranych informacjach o podatniku. Są to: imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu wskazana w zeznaniu za rok poprzedni. Jeżeli za ubiegły rok nie było składane zeznanie ani roczne obliczenie podatku, należy wpisać wartość "0". Te zasady dotyczą także małżonków składających wspólną elektroniczną deklarację.

Po wysłaniu zeznania automatycznie generowany jest numer referencyjny. Nie należy go jednak utożsamiać z potwierdzeniem faktu rozliczenia się z fiskusem. Dopiero Urzędowe Poświadczenie Odbioru stanowi dowód i potwierdza termin złożenia zeznania. Pobiera się je na podstawie numeru referencyjnego. Urzędowe Poświadczenie Odbioru wyświetli się tylko wtedy, gdy przetwarzanie dokumentu zostanie zakończone poprawnie - pojawi się napis: "status 200". Można zapisać je na dysku komputera lub wydrukować.

Należy podkreślić, że ze złożeniem zeznania przez Internet nie należy zwlekać do ostatniego dnia upływu terminu. Wiąże się z tym niebezpieczeństwo, że podatnicy nie otrzymają na czas urzędowego poświadczenia odbioru zeznania, co będzie równoznaczne z naruszeniem terminu złożenia zeznania podatkowego.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)

Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)

autor: Małgorzata Smolnik
Gazeta Podatkowa nr 22 (750) z dnia 2011-03-17

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: PIT 38 | Urząd skarbowy | formularz podatkowy | PIT-37 | PIT-36 | Podatnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »