Kluby za dostosowaniem ustaw podatkowych do nowej PKWiU
Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w środę za dostosowaniem przepisów ustaw o podatkach dochodowych do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Ponieważ posłowie nie zgłosili żadnych poprawek, przygotowany przez rząd projekt trafi pod głosowanie.
W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji ustaw: o PIT, CIT i podatku ryczałtowym. Dokument zawiera techniczne zmiany związane z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Do regulacji tych odnoszą się niektóre zapisy ustaw podatkowych.
Renata Zaremba (PO), przedstawiająca sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z prac nad projektem, poinformowała, że komisja przyjęła propozycję rządu i zarekomendowała uchwalenie jej przez Sejm. - Projekt przyporządkowuje symbole i nazwy ugrupowań PKWiU do nowej klasyfikacji PKWiU, bez merytorycznej zmiany przepisów podatkowych. Nie wpłynie to na status prawnopodatkowy podatników. Przyjęto poprawki legislacyjne biura legislacyjnego - powiedziała.
Dodała, że nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r., a do końca roku 2010 r. na potrzeby podatków dochodowych będzie obowiązywać obecna klasyfikacja PKWiU.
Zmiany poparli przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych. Krystyna Skowrońska z PO oświadczyła, że nowelizacja zapewni ciągłość prawną w zakresie rozwiązań podatkowych i dlatego klub PO poprze projekt. Krzysztof Popiołek z PiS powiedział, że klub nie ma uwag do projektu. Podobną opinię wyraził Stanisław Stec z Lewicy, a Jan Łopata z PSL zwrócił uwagę, że nowe przepisy mają co prawda charakter techniczny, ale zmiany są konieczne.
Wiceminister finansów Minister Maciej Grabowski zapewnił, że jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, to sytuacja podatników nie pogorszy się.
Nowelizacja związana jest ze zmianą przepisów dotyczących Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). 1 stycznia 2009˙r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza nową klasyfikację. Obecną klasyfikację należy stosować - do celów opodatkowania PIT, CIT i zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej - do końca 31 grudnia 2010 r.
Klasyfikacje PKWiU stosuje się np. przy określaniu rodzajów usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem czy kartą podatkową. Stawka podatku zależy w tym przypadku od rodzaju świadczonych usług.