Kolejna interwencja RPO. Pyta kiedy zmiany w "podatku Belki"?

Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie interweniuje w Ministerstwie Finansów w sprawie "podatku Belki", który przy obecnej dwucyfrowej inflacji dodatkowo zjada oszczędności Polaków. Rzecznik pyta minister finansów Magdalenę Rzeczkowską na jakim etapie są prace nad zmianami w tym podatku i kiedy można się spodziewać ich wejścia w życie.

To już kolejna interwencja Rzecznika w tej sprawie "podatku Belki". Po ubiegłorocznej, MF zapewniało, że resort sprawę analizuje i jest otwarty na wprowadzenie zmian w tym podatku.

Wówczas resort zmiękczył swoje wcześniejsze stanowisko i zadeklarował otwartość na modyfikacje w podatku od odsetek i zysków kapitałowych, w tym wprowadzenie kwoty wolnej od podatku. W Interia Biznes opisywaliśmy możliwe efekty tych wariantów. 

Zmiany w "podatku Belki". RPO pyta o postępy prac

Teraz RPO pyta MF na jakim etapie są analizy i prace nad zmianami.

"W lipcu 2022 r. otrzymałem zapewnienie, z którego wynika, że zasadność wprowadzenia zmian w podatku dochodowym w zakresie ulg i zwolnień dotyczących kapitałów pieniężnych, w szczególności zmian mających na celu zachętę do długoterminowych inwestycji, znajduje się w centrum zainteresowania resortu finansów. (...) Z docierających do mnie sygnałów wynika, że obywatele z niecierpliwością oczekują na reformę tzw. "podatku Belki" oraz na wskazanie przybliżonego harmonogramu prac legislacyjnych w tym obszarze" - pisze rzecznik w wystąpieniu wysłanym 17 marca 2023. Jak dodaje, niepokojące są informacje pojawiające się w przestrzeni medialnej wskazujące, że w najbliższym czasie Ministerstwo Finansów nie planuje jednak wdrożenia zmian w opodatkowaniu zysków kapitałowych - w tzw. podatku Belki.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wysoka inflacja zjada oszczędności

"Stąd też w celu rozwiania pojawiających się wątpliwości, mając za podstawę ustawę o Rzeczniku Praw Obywatelskich zwracam się z uprzejmą prośbą do Pani Minister o przedstawienie stanowiska co do postępu prac legislacyjnych w tym obszarze. W miarę możliwości proszę także o przekazanie informacji na temat konkretnych rozwiązań, jakie są obecnie brane pod uwagę, a także przybliżonego terminu sfinalizowania tych prac przez resort finansów" - zwraca się do minister finansów w najnowszym w piśmie z marca.

W lutym inflacja wyniosła 18,4 proc. Jak pisaliśmy w Interia Biznes, oznacza to, że aby ochronić kapitał przed inflacją trzeba było znaleźć lokatę na 22,7 proc. Różnica z inflacją wynika z podatku Belki. Tymczasem rząd oferuje 3 proc. rocznie na trzymiesięcznych oszczędnościowych obligacjach detalicznych, 6,75 proc. na rocznych indeksowanych stopą referencyjną NBP, a na dwuletnich 6,85 proc. w skali roku. 

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | podatek Belki | Rzecznik Praw Obywatelskich

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »