Krajowy System e-Faktur (KSeF) od 1 lutego 2026 roku. Sejm podjął decyzję

Krajowy System e-Faktur (KSeF) zostanie wdrożony 1 lutego 2026 roku - przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja. Poprzednie przepisy przewidywały, że KSeF zacznie obowiązywać już od 1 lipca tego roku, jednak nie udało się go przygotować na czas. Politycy przerzucają się oskarżeniami o zaniedbania. Obecnie rządzący przekonują, że to poprzednicy zmarnowali 8 lat, a dzisiejsza opozycja zarzuca rządowi, że ten robi "prezent mafiom VAT-owskim".

W czwartek, podczas wystąpień przedstawicieli klubów parlamentarnych, Janusz Kowalski z PiS zarzucił rządowi, że zmarnował pół roku na przygotowanie systemu do wdrożenia, a niewprowadzenie KSeF w pierwotnym terminie narazi budżet na straty w wysokości 2,7 mld zł. Kowalski nazwał projekt ustawy "majówkowym prezentem Donalda Tuska dla mafii vatowskich".

Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej przekonywał z kolei, że przesunięcie terminu wprowadzenia KSeF jest konieczne i zostało spowodowane 8-letnimi zaniedbaniami poprzedniego rządu. "Ta ustawa jest o tym, że nie daliście rady uszczelnić systemu podatkowego. Osiem lat opowiadaliście o rejestrze faktur (...), po czym okazało się, że go nie ma, a to, co wygenerowaliście, jest funta kłaków warte" - powiedział.

Reklama

KSeF nie miał szans wejść w życie 1 lipca 2024 r.?

Już w środę, podczas pierwszego czytania wiceminister finansów Jarosław Neneman, przedstawiając uzasadnienie, powiedział, że obowiązkowy KSeF nie ma szans wejść w życie 1 lipca br., a ewentualne jego wprowadzenie spowodowałoby, że nie można byłoby wystawiać ani odebrać faktur VAT. Dodał, że audyt wykazał liczne wady projektowanego KSeF, przede wszystkim nieskalowalność, a co za tym idzie, nie ma technicznej możliwości, by został wdrożony 1 lipca br.

"Nie wprowadzamy tego nie dlatego, żeśmy zmienili zdanie, tylko dlatego, że system się nie nadaje do wprowadzenia. Wyniki audytu jednoznacznie pokazały że system jest nie gotowy, system by się zawalił, zaraz po wprowadzeniu. To byłoby chyba gorzej, niż powtórka z Polskiego Ładu, bo nie można byłoby wystawić i odebrać faktury" - wskazał Neneman.

Wprowadzenie systemu KSeF w tym roku groziło paraliżem obrotu gospodarczego?

Pod koniec kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przewidujący przesunięcie terminu wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Zgodnie z nim, termin wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) ma być przesunięty z 1 lipca 2024 roku, co według rządu, jest związane z nieprzygotowaniem systemu oraz samych przedsiębiorców do stosowania KSeF.

W komunikacie KPRM zwrócono uwagę, że zmiana przepisów to odpowiedź na sygnały płynące od przedsiębiorców. Brak decyzji o zmianie terminu doprowadziłby do paraliżu gospodarczego oraz sytuacji, w której podatnicy zostaliby zmuszeni do e-fakturowania i korzystania z systemu wykazującego błędy, a także nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur.

Czym jest Krajowy System e-Faktur?

Przypomnijmy: KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur to rozwiązanie umożliwiające przedsiębiorcom wystawianie i odbieranie faktur elektronicznych. System ma pozwolić na na przechowywanie i sprawdzanie faktur w sieci.

Początkowo Ministerstwo Finansów dało przedsiębiorcom możliwość dobrowolnego stosowania systemu od stycznia 2022 do czerwca 2024. Teraz terminy uległy zmianie.

Dodajmy, że po przeprowadzonym audycie resort finansów zdecydował, iż KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Krajowy System e-Faktur (KSeF) | Faktura | podatki | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »