Kto musi zapłacić podatek od spadku, a kto jest zwolniony? Nowe kwoty wolne

Podatek od spadku to opłata na rzecz urzędu skarbowego, która obowiązuje wszystkich podatników nabywających majątek w formie dziedziczenia lub darowizny. Są jednak pewne wyjątki, które pozwalają na zwolnienie z niego. Kto nie płaci podatku od spadku i jakie są nowe kwoty wolne obowiązujące od 13 października 2022 roku?

Spadek to całokształt praw i obowiązków majątkowych, które zaczynają obowiązywać w chwili śmierci spadkodawcy. Osoby decydujące się na przyjęcie spadku, w wielu przypadkach muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku. 

Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku?

Do zapłacenia podatku od spadku zobowiązane są osoby, które nabyły majątek o wartości wyższej niż kwota wolna od podatku dla spadków i darowizn. 13 października 2022 roku Ministerstwo Finansów zdecydowało o podwyższeniu kwoty wolnej do: 

Reklama

  • 10434 zł w przypadku I grupy podatkowej, do której zalicza się takich spadkobierców jak: małżonek, zstępni, rodzeństwo, rodzice czy teściowie.
  • 7878 zł  w przypadku II grupy podatkowej, którą stanowią dalsi krewni - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie zstępnych itp.
  • 5308 zł w przypadku spadkobierców z III grupy podatkowej, do której zalicza się osoby niespokrewnione ze spadkodawcą oraz nieuwzględnione w poprzednich grupach.

Podatek od spadku oblicza się wg, skali, od nadwyżki, przekraczającej kwotę wolną od podatku. 

Podatek od spadków i darowizn

 Kwota spadku lub darowizny
Grupa
podatkowa
do 11128 zł11128-22256 złponad 22256 zł
I3 %333,90 zł
plus 5 % nadwyżki
ponad 11128 zł
890,30 zł
plus 7 % nadwyżki
ponad 22256 zł
II7 %779 zł
plus 9 % nadwyżki
ponad 11128 zł
1780,60 zł
plus 12 % nadwyżki
ponad 22256 zł
III12 %1335,40 zł
plus 16 % nadwyżki
ponad 11128 zł
3115,90 zł
plus 20 % nadwyżki
ponad 22256 zł

Kto i kiedy może być zwolniony z podatku od spadku?

Zwolnienie z podatku od spadku możliwe jest w przypadku najbliższej rodziny spadkodawcy - zstępnych, rodzeństwa, rodziców, małżonka -  pod warunkiem, że złożą oni odpowiednie oświadczenie. W tym celu należy wypełnić formularz SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się spadku. Każdy ze spadkobiorców musi złożyć osobne oświadczenie.

 

Jeśli spadkobiorca dowiedział się o istnieniu spadku po przekroczeniu tego terminu również ma szansę na uniknięcie podatku. Musi jednak złożyć formularz SD-Z2 nie później, niż pół roku od momentu otrzymania informacji na temat dziedziczenia majątku.

  

Podatek od spadku. Jak wypełnić formularz SD-Z2?

Wniosek ten można otrzymać w dowolnym oddziale urzędu skarbowego lub pobrać online ze strony podatki.gov.pl. Wypełnienie formularza nie powinno przysporzyć wielu trudności, ponieważ jest on przejrzysty i intuicyjny. Oto kilka kroków, które ułatwią wypełnienie formularza SD-ZS:

1. W pierwszej części niezbędne jest podanie swoich danych oraz daty przyjęcia spadku.

2. Następnie należy opisać tytuł nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych.

3. Konieczne jest również zaznaczenie we wniosku rodzaju dokumentów potwierdzających nabycie spadku (i dołączenie ich do formularza w formie załączników). 

4. Następnie trzeba określić stosunek osobisty do spadkodawcy (rodzaj pokrewieństwa lub powinowactwa).

5. Ostatnim krokiem jest podpis wnioskodawcy starającego się o zwolnienie z podatku od spadku. 

Formularz SD-Z2 można złożyć w urzędzie skarbowym osobiście lub przesłać online. Konieczne jest jednak posiadanie podpisu kwalifikowanego. 

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »