Kwota wolna od podatku 2024. Zmiany w kwocie wolnej od nowego roku?
Koalicja Obywatelska w ramach kampanii wyborczej proponowała zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Czy jest szansa, że już w 2024 przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych zasad opodatkowania? Ile oszczędności może to przynieść?
Kwota wolna od podatku jest wysokością dochodu, od którego nie odprowadza się podatku dochodowego.
To łączna kwota uzyskana od jednego lub wielu pracodawców lub z tytułu prowadzenia działalności. Od roku 2022 kwota wolna od podatku wynosi 30 tysięcy złotych.
Jeśli zatem podatnik pracując na etat lub w ramach umowy zlecenia, prowadząc własną działalność, albo wszystko powyższe, uzyska dochód niższy niż 30 tysięcy złotych, nie zapłaci podatku dochodowego.
Kwota wolna od podatku stosowana jest w przypadku osób, które rok podatkowy kończą złożeniem PIT-36 i PIT-37 i rozliczają się w oparciu o skalę podatkową lub podlegają opodatkowaniu dla osób fizycznych.
W 2022 roku kwota wolna od podatku została co prawda podwyższona, ale jednocześnie nie można już odliczać części składki zdrowotnej od podatku.
Składka zdrowotna nadal wynosi 9 proc., ale przed 2022 i rozporządzeniami Polskiego Ładu możliwe było odjęcie z niej 7,75 proc. od podatku. Tymczasem obecne prawo podatkowe takiej możliwości nie daje. A w praktyce oznacza to, że że składka ta powiększa dochód pracownika i zdaniem specjalistów, staje się parapodatkiem.
Składkę zdrowotną odlicza się od każdego dochodu i każdej działalności, która wymaga jej odprowadzenia. Zatem pracując na etat i dodatkowo wykonując obowiązki w ramach umowy zlecenia, stawkę opłacamy podwójnie.
Koalicja Obywatelska wraz z koalicjantami obiecuje, że reforma podatkowa będzie jednym z pierwszych tematów, które zostaną zaadresowane przez nowy rząd. Ale nawet jeśli uda się sformować rząd w grudniu, to z pewnością nie uda się wprowadzić zmian podatkowych od 1 stycznia 2024.
Zgodnie z przyjętym sposobem wprowadzania zmian podatkowych, aby dać czas podatnikom i księgowym na przygotowanie się odnośnie nowych przepisów, zazwyczaj prawo podatkowe ogłaszane jest w listopadzie roku poprzedzającego.
Dlatego istnieje małe prawdopodobieństwo, aby nowy rząd zdecydował się wprowadzić zmiany w ciągu kolejnego roku. Skutkowałoby to koniecznością wstecznego weryfikowania odprowadzonych stawek i wiązałoby się tym samym z problemami.
Jednak nie można na ten moment tego całkowicie wykluczyć. Nowy rząd może zdecydować się na ten krok, ponieważ zmiana na pewno będzie się wiązała z jednoznaczną korzyścią finansową dla podatników.
Najprawdopodobniej jednak kwota wolna od podatku w wysokości 60 tysięcy zostanie wprowadzona od 2025 roku. Wstępne wyliczenia sugerują, że w ten sposób podatnicy zaoszczędzą ok. 7200 złotych w skali roku. Podatku nie zapłacą osoby zarabiające brutto 6080 zł i emeryci ze świadczeniem nie przewyższającym 5 tysięcy złotych.
KO