Miesięcznie sprzedaje się teraz nawet 2 tys. aut z kratką

Auta z tzw. kartką to jedyny obecnie segment aut, w którym sprzedaż jest większa niż rok temu. Z danych Samar wynika, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy zarejestrowano 3887 takich samochodów osobowych, a rok temu było to 3247 sztuk.

Przy czym prawdziwy boom widać w danych o sprzedaży w tym roku w kwietniu (787 aut z kratką) i maju (2004). Taki wzrost to efekt potwierdzenia przez Ministerstwo Finansów prawa do odliczenia pełnego VAT od ceny zakupu takich aut i paliwa do nich.

Przy czym zdecydowanie mniejszym popytem zaczęły cieszyć się małe auta, które po uzyskaniu homologacji ciężarowej miały tylko dwa miejsca dla kierowcy i pasażera (np. Opel Corsa, Fiat Panda Van), które prawo do odliczeń miały i rok temu. Teraz największym wzięciem cieszą się auta osobowe, które po uzyskaniu homologacji ciężarówki mogą przewieźć 4-6 osób.

Reklama

Równolegle ogólne dane dotyczące samochodów rejestrowanych przez firmy i to zarówno osobowych, jak i dostawczych do 6 t ładowności pokazują, że firmy zdecydowanie mniej chętnie niż rok temu kupują samochody. Wstrzymują się z wymianą flot ze względu na niepewność sytuacji gospodarczej. Nie wiedzą też, jak będą wyglądały ostatecznie przepisy podatkowe dotyczące aut.

Wygląda jednak na to, że w najbliższych miesiącach firmy ruszą na zakupy do salonów po auta z kratką jeszcze chętniej niż w maju. Wszystko przez zapowiadaną przez Ministerstwo Finansów zamianę przepisów o opodatkowaniu takich aut.

Z początkiem przyszłego roku ma zniknąć prawo do odliczenia całego podatku VAT przy zakupie auta i paliwa użytego do jego napędu. Po zmianach odliczenie VAT od paliwa ma zniknąć zupełnie, a przy zakupie auta ma zostać prawo do odliczenia 60 proc. VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł.

Marcin Jaworski

Czy urlopy macierzyńskie i wychowawcze chronią przed zwolnieniem? Zobacz poradnik Gazety Prawnej.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: Auta | odliczenia | firmy | paliwa | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »