Ministerstwo Finansów: Nadchodzi czas e-faktury

STIR, JPK_VAT, split payment, kasy fiskalne i obowiązek ich używania rozszerzany na kolejne sektory, to działania - przypomina Ministerstwo Finansów - które przynoszą już efekt w postaci znaczącego zmniejszenia luki VAT.

Dalsze wdrażanie e-paragonów i zapowiadana e-faktura, która pojawi się w użyciu jeszcze w październiku 2021 r., a od 2023 r. będzie obowiązkowa dla wszystkich - to kolejne rozwiązania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego.

- Widać, jaki to miało wpływ na tzw. dziurę vatowską. W 2014 r. była ona w Polsce prawie na poziomie 32 proc. (średnia w UE w tym okresie - ok. 12 proc.). W 2019 r. zgodnie z badaniem CASE dla KE w Polsce luka spadła do 9,7 proc., gdzie średnia w UE wynosiła ok. 11 proc. - mówił podczas konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński.

Reklama

Podkreślił, że w ostatnim roku, pomimo pandemii, wpływy VAT wyniosły 185 mld zł.

- W 2020 r. mieliśmy recesję na poziomie 2,8 proc. i można się było spodziewać, że przychody z VAT będą niższe rok do roku. W styczniu tego roku widać, że podatek VAT jest prawie o 6 proc. większy rok do roku (wstępne dane - red.). Widać, że te działania mają bezpośredni wpływ, ile pieniędzy trafia do budżetu - tłumaczył Kościński.

Głos zabrał również Jan Sarnowski, wiceminister finansów odpowiedzialny w resorcie za sprawy podatkowe. Zwrócił on uwagę, że "żaden inny kraj nie zaobserwował zmniejszenia luki vatowskiej aż o 50 proc.". - Byłoby to niemożliwe, gdyby nie systemowe podejście do problemu - dodał.

Przywołał ponownie rozwiązania takie jak STIR, kasy fiskalne, które uniemożliwiają "dosypywanie" środków i wskazywanie ich jako te pochodzące z codziennej działalności, ale również zmiany w ustawie hazardowej. - Uszczelnianie to jedno. Rewolucja technologiczna w KAS to drugie - zauważył. Przypomniał, że analizy big data, machine learning, raportowanie online, badanie przelewów przez banki i wyszukiwanie nieprawidłowości - to rozwiązania, na które przestępcy nie mają odpowiedzi.

- Jeszcze 6 lat temu urzędnicy pracowali na papierowych deklaracjach; teraz automatycznie jesteśmy w stanie badać nawet 100 mln faktur miesięcznie - wyjaśnił Sarnowski. Jak zauważył, Polska będzie 4. krajem w UE, który wdroży e-fakturę. Będzie ona obowiązkowa od 2023 r., a dzięki temu rozwiązaniu "administracja skarbowa o wystawionej fakturze dowie się natychmiast".

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

bed

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | faktura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »