Reklama

Ministerstwo Finansów w tym roku chce wprowadzić opłatę bankową

Wprowadzenie w 2012 roku opłaty bankowej zapowiedział w środę minister finansów Jacek Rostowski. Opłata bankowa trafiałaby na specjalny fundusz stabilizacyjny działający w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

- W tym roku chcemy wprowadzić opłatę bankową - powiedział Rostowski podczas Forum Bankowego 2012.

Reklama

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zaapelował do ministra "o ogromną powściągliwość we wprowadzaniu różnego rodzaju obciążeń dla sektora bankowego". Wskazał, że na forum europejskim mówi się o wprowadzeniu podatku od transakcji bankowych.

- Rozumiemy ten zamysł i cieszymy się, że ustawa już wygląda rzeczywiście nieźle, ale zachowanie - tak jak do tej pory - pewnej pryncypialnej elastyczności byłoby dobrym podejściem - zaznaczył Pietraszkiewicz.

Opłata bankowa ma być rodzajem opłaty ostrożnościowej, uiszczanej przez niektóre instytucje prowadzące działalność bankową. Trafiałaby ona na specjalny fundusz stabilizacyjny działający w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Podstawa, od której naliczana będzie opłata ostrożnościowa zostanie ustalona w odmienny sposób w bankach krajowych i w oddziałach banków zagranicznych.

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

W przypadku banku krajowego punktem wyjścia byłaby wielkość pasywów wykazana w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym banku za rok poprzedzający rok, w którym uiszczana jest opłata pomniejszona o wysokość funduszy podstawowych banku oraz sumę środków gwarantowanych. Opłata ostrożnościowa miałaby być uiszczana dwa razy w każdym roku - do 1 lipca oraz 31 grudnia.

Opłata ma zostać wprowadzona w ramach projektu nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

- - - - -

Pawlak: Rząd nie dyskutował o wprowadzeniu w 2012 r. podatku bankowego

- Propozycja wprowadzenia podatku bankowego w 2012 roku nie była dyskutowana na posiedzeniu rządu - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Powiedział, że to niespodzianka, którą usłyszał dzisiaj z mediów.

Pawlak powiedział na konferencji, że ta sprawa nie była dyskutowana na posiedzeniu rządu. - Trzeba zapytać autora, co poeta miał na myśli mówiąc takie słowa. Mam nadzieję, że będziemy mogli mówić o rozwiązaniach regulacyjnych w sposób bardziej poukładany - powiedział wicepremier.

- Jeszcze chwilę temu mieliśmy bardzo żywiołowe, burzliwe wystąpienie w Sejmie kolegów z PO przeciwko podatkowi bankowemu. Sam jestem ciekaw, co się stało, że mamy nowy pomysł - dodał Pawlak.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »