MRiRW: Wskaźnik opodatkowania działów specjalnych wzrośnie o 6 proc.

W 2023 r. o 6 proc. wzrośnie wskaźnik opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej - poinformowała podczas senackiej komisji zastępca dyrektora w resorcie rolnictwa Aleksandra Szelągowska.

Wyższy podatek od działów specjalnych w 2023 r.

W tym tygodniu senacka komisja rolnictwa rozpatrywała informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Finansów na temat opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej w związku ze zwiększeniem sumy obrotów wynikających z inflacji oraz ewentualnej możliwości zwiększenia progów podatkowych.

"Ze względu na to, że większość producentów rolnych nie prowadzi ksiąg rachunkowych, ksiąg handlowych, ani ksiąg przychodów i rozchodów stosujemy ułatwienia poprzez określanie co roku norm szacunkowych podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej. Działy specjalne produkcji rolnej są wylistowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Są to ilościowe powierzchnie lub ilości zwierząt, od których naliczona jest norma dochodu szacunkowego" - tłumaczyła zastępca dyrektora departamentu budżetu w resorcie rolnictwa Aleksandra Szelągowska.

Reklama

Jak przykład podała, że np. pszczelarze, mający powyżej osiemdziesięciu rodzin pszczelich płacą podatek dochodowy od działów specjalnych rolnictwa; do 80 rodzin pszczelarze płacą tylko podatek rolny, bądź podatek od nieruchomości.

"Co roku (..) Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, które co roku zmieniają się w oparciu o wskaźnik wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej (...) Ten wskaźnik określa prezes Głównego Urzędu Statystycznego i określa w maju za poprzedni rok. W tym roku za rok 2021 został określony wskaźnik towarowej produkcji rolniczej na poziomie 106, co oznacza, że w przyszłym roku normy szacunkowe będą o 6 proc. podwyższone w stosunku do roku bieżącego" - wyjaśniła Szelągowska.

Dodała, że "mamy ścisłe zapisy, które wynikają wprost z ustawy i dlatego dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że w roku przyszłym będzie podwyżka o 6 proc."

Senatorowie wyrazili obawy, że z powodu inflacji np. producenci drobiu, którzy również są traktowani, jako dział specjalny produkcji rolnej, mogą przekroczyć próg, powyżej którego będą musieli przechodzić na księgi rachunkowe.

"Stała kwota wpisana do ustawie o rachunkowości to 2 mln euro - to jest ta kwota przychodu, powyżej, której wszyscy, absolutnie wszyscy muszą prowadzić księgi, już te duże księgi rachunkowe. Wydaje się, że jest to zabezpieczająca kwota. Przy kursie 4,5 jest to dosyć pokaźna kwota przychodu" - stwierdziła Szelągowska.

Przedstawiciele resortu finansów informowali, że nie ma przewidywanych planów zwiększenia kwoty, powyżej której wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Podatek od działów specjalnych produkcji rolnej w 2022 r. wynosił

Działalność rolnicza podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym (równowartość 2,5 dt żyta/ha przeliczeniowy - cena żyta do podatku rolnego na 2022 rok wynosi 61,48 zł za 1 dt).

Lista działów produkcji specjalnej

Działami specjalnymi produkcji rolnej są wg ww. ustawy i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

- uprawy w szklarniach (powyżej 25 m2 powierzchni) i ogrzewanych tunelach foliowych (powyżej 50 m2 powierzchni),

- uprawy grzybów i ich grzybni (powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej),

- uprawy roślin "in vitro" (powyżej 1 m2 powierzchni półek),

- fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego (powyżej 100 sztuk) i nieśnego (powyżej 80 sztuk),

- wylęgarnie drobiu (bez względu na liczbę),

- hodowla i chów zwierząt futerkowych (powyżej 50 samic stada podstawowego w przypadku nutrii i królików; od 1 samicy stada podstawowego w przypadku lisów i jenotów; powyżej 2 szt. samic stada podstawowego norek, tchórzofretek i szynszyli) i laboratoryjnych (bez względu na liczbę),

- hodowla dżdżownic (powyżej 1 m2 powierzchni łoża hodowlanego),

- hodowla entomofagów (powyżej 1 m2 powierzchni upraw roślin żywicielskich),

- hodowla jedwabników (powyżej 1 dm3 kokonów),

- prowadzenie pasiek (powyżej 80 rodzin),

- hodowla i chów poza gospodarstwem rolnym następujących zwierząt: owiec - powyżej 10 sztuk, świni - powyżej 50 sztuk, bydła i cieląt - powyżej 10 sztuk, krów - powyżej 5 sztuk psów rasowych, kotów rasowych, koni - bez względu na liczbę, ryb akwariowych powyżej 700 dm3 objętości akwarium, obliczonej według wewnętrznych długości krawędzi.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »