Na razie tylko częściowe zmiany VAT

Rząd zajmie się reformą VAT w połowie stycznia - zapowiedział w środę wicepremier Jerzy Hausner. Tymczasem Sejm omówił sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie przewidującym m.in. objęcie dostępu do internetu 22-proc. VAT.

Rząd zajmie się reformą VAT w połowie stycznia - zapowiedział w środę wicepremier Jerzy Hausner. Tymczasem Sejm omówił sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie przewidującym m.in. objęcie dostępu do internetu 22-proc. VAT.

Z informacji przedstawionych wczoraj przez wicepremiera J. Hausnera wynikało, że na wtorkowym posiedzeniu rząd zapoznał się z informacją ministra finansów w tej sprawie. - Rozpatrywaliśmy po prostu problem; to była informacja, nawet nie dyskusja. Minister finansów powinien przekształcić tę informację w pełni rozwiniętą koncepcję, nad którą będziemy dyskutować w połowie stycznia - powiedział Jerzy Hausner.

Jego zdaniem, minister finansów musi w dużo większym stopniu skoncentrować się nie na tym, by pokazywać wyliczenia, lecz na uzasadnieniu całej propozycji. - Minister finansów, wracając do rozmowy na ten temat, powinien bardzo mocno wyakcentować racje, które za tym przemawiają - powiedział Jerzy Hausner, cytowany przez PAP. Dodał, że nie ma żadnego sporu między nim a ministrem finansów.

Reklama

J. Hausner powiedział, że zgadza się z poszukiwaniem rozwiązań polegających na obniżeniu stawki podstawowej VAT. - Z mojego punktu widzenia stawka ta jest za wysoka. Jest ona niekonkurencyjna, gdy chodzi o polskich producentów - powiedział wicepremier.

Z pojawiających się wcześniej informacji wynikało, że przygotowano trzy warianty zmiany stawek VAT, ale resort finansów miał opowiadać się za wprowadzeniem stawek na poziomie 0 proc., 8 proc. i 18 proc. Wariant "0, 8, 18 proc." polegałby na utrzymaniu zerowej stawki m.in. w eksporcie, opodatkowaniu 8-proc. VAT żywności oraz objęciu 18-proc. podatkiem reszty towarów i usług. Obecnie obowiązują cztery stawki VAT: podstawowa wynosząca 22 proc. oraz preferencyjne w wysokości 7 proc., 3 proc. i 0 proc.

Wczoraj o zmianach w VAT mówiono również w Sejmie. Jak podkreślano, wyrażane są obawy, że radykalne zmiany mogłyby m.in. doprowadzić do podwyższenia cen części artykułów powszechnego użytku. O tych obawach mówiono przy okazji rozpatrywania sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie przewidującym m.in. objęcie dostępu do internetu 22-proc. VAT.

W trakcie prac komisyjnych nad nowelizacją przyjęto, że należy całość tych usług objąć stawką podstawową. Dotyczyłoby to również usług dostępu do internetu dla szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych itp.

Podczas wczorajszej debaty poinformowano jednak, że rząd ma zabiegać na forum Unii Europejskiej o wprowadzenie preferencyjnych rozwiązań w zakresie opodatkowania VAT usług dostępu do internetu, szczególnie świadczonych na rzecz szkół. Przypomniano również, że ewentualne skutki objęcia dostępu do internetu może złagodzić przewidziana w znowelizowanej ustawie o PIT ulga na internet.

Omawiany wczoraj w Sejmie rządowy projekt zmiany ustawy o VAT przewiduje również nowe regulacje dotyczące miejsca odbioru gazu i energii, co ma zapobiegać m.in. podwójnemu opodatkowaniu.

Krzysztof Tomaszewski

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: wicepremier | minister | rząd | Jerzy Hausner | minister finansów | stawki | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »