Nawet 370 zł podatku od gruntów do zapłacenia. Termin spłaty mija 15 marca

Podatek rolny to danina nałożona na gospodarstwa rolne, które powstały po 1985 roku. Opłata pobierana jest jednak nie tylko za typowe pola uprawne gotowe do obsiania, ale także za inne grunty rolne. Ustawodawca tłumaczy, że chodzi między innymi o staw, sad czy rów. O podatku rolnym warto pamiętać, ponieważ już niedługo mija termin jego zapłaty. To środa 15 marca.

Podatek rolny to taksacja z bardzo długim stażem. Prawo dotyczące podatku rolnego wprowadzono w życie na mocy ustawy z 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym. Opłacie podlegają użytki rolne. Są z niej jednak wyłączone te grunty, które wykorzystywane są do pozarolniczej działalności gospodarczej - w takim wypadku płacony jest podatek od nieruchomości, a nie podatek rolny.

Sad, staw i łąka z opłatą. Za co płacę podatek rolny?

Ustawodawca w prawie wymienia szereg gruntów, które obłożone są podatkiem rolnym. Wśród nich znaleźć możemy grunty oznaczone w ewidencji gruntów i budynków następującymi skrótami:

Reklama

 • R - grunty orne,
 • S - sady,
 • Ł - łąki,
 • Ps - pastwiska,
 • Br - grunty rolne zabudowane,
 • Wsr - grunty pod stawami,
 • W - grunty pod rowami.

Kto płaci podatek rolny? Wszystko zależy od użytkowania gruntów

Samo posiadanie wymienionych wyżej gruntów na swojej posesji nie jest przesłanką do opłacenia podatku rolnego. Jednak jeśli za posiadaniem łąki, stawu czy sadu idzie wykorzystywanie ich do działalności rolniczej, podatek rolny zostanie nałożony. 

Przypomnijmy w tym miejscu, że zgodnie z prawem działalność rolnicza obejmuje produkcję roślin (owoców, warzyw, roślin ozdobnych oraz grzybów, które choć roślinami nie są to się tu wliczają) i produkcję zwierząt (hodowla na fermach, chów i hodowla ryb, produkcja materiału zarodowego, także produkcja ptaków i owadów).

Ustawodawca wylicza osoby zobligowane do opłacania podatku rolnego jako:

 • właściciel gruntu,   
 • posiadacz samoistny (używanie gruntów jak właściciel, choć nim się nie jest)
 • użytkownik wieczysty gruntów, które są własnością publiczną (państwową lub samorządową),
 • posiadacz gruntów publicznych,
 • dzierżawca gospodarstwa rolnego.

Możesz spełniać warunki i nie płacić. Kto jest zwolniony z podatku rolnego?

Nawet jeśli posiadamy wskazane wyżej grunty i użytkujemy je rolniczo, nie musimy płacić podatku rolnego, jeśli grunty objęte podatkiem rolnym w sumie nie przekraczają razem 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego. W wypadku obliczania podatku rolnego sumowana jest powierzchnia wszystkich podchodzących pod taksację gruntów znajdujących się w posiadaniu danej osoby, a grunty te nie muszą stanowić jednego spójnego obszaru.

Co więcej, ustawodawca zastosował szeroką listę osób wyłączonych z obowiązku opłacania podatku rolnego. Jak zaznaczył, posiadanie wskazanych w niej gruntów wyłącza spod obowiązku opłacania podatku rolnego. Na liście możemy natomiast znaleźć:

 • użytki rolne klasy V, VI i VIz albo zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,
 • użytki ekologiczne, które mają symbol z literą "E", na przykład E-N, E-PS, E-R,
 • grunty w międzywałach i pod wałami przeciwpowodziowymi.

Pełna lista gruntów wyłączonych z opłacania podatku rolnego jest dostępna na stronach rządowych. Również w tym miejscu znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące osób wyłączonych z opłacania podatku rolnego na wniosek. Zgłosić się do grona zwolnionych z taksacji można wyłącznie w określonych, wymienionych przez ustawodawcę warunkach. Jest tak chociażby w sytuacji, gdy grunty obejmuje melioracja.

Mniej za grunty gospodarstwa rolnego, więcej za inne. Ile podatku rolnego do zapłaty?

Co ciekawe, stawki podatku zależą od średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów, które poprzedzają rok podatkowy. Same stawki są wyrażane w dwóch kwotach dotyczących dwóch różnych gruntów.

 • do 185,125 zł za 1 hektar przeliczeniowy gruntów gospodarstw rolnych,
 • do 370,25 zł za 1 hektar pozostałych gruntów.

Dokładną stawkę podatku rolnego naliczonego nam przez gminę poznajemy w korespondencji, jaką powinniśmy otrzymać, jeśli jesteśmy posiadaczami gruntów podpadających pod podatek rolny. Należy w tym miejscu wskazać, że stawki podatku mogą różnić się w zależności od miejsca, a wyrażone wyżej kwoty to maksymalna taksacja, którą gmina może nałożyć. Natomiast podatek rolny możemy opłacić w trzy sposoby: bezpośrednią wpłatą w kasie gminy, przelewem na konto gminy oraz u osoby, którą gmina wytyczyła do zbierania podatku, czyli tak zwanego inkasenta.

Pierwszy termin już 15 marca. Do kiedy muszę zapłacić podatek rolny?

Podatek rolny opłacamy w czterech ratach w kolejnych terminach: 15 marca, 15 maja, 15 września, 15 listopada. Jeśli natomiast należny do zapłaty podatek rolny jest mniejszy niż 100 zł, całość wpłaty dokonujemy do 15 marca. Osoby, które nie płaciły dotąd podatku rolnego, ale w trakcie roku stały się zobowiązane do jego uiszczania, mają obowiązek zapłacić podatek rolny w terminie 14 dni od otrzymania decyzji gminy.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek rolny | grunty | grunty rolne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »