200 zł więcej do emerytury. Specjalne świadczenie jedynie z dwoma warunkami

Świadczenie ratownicze, bo o nim mowa, to specjalny dodatek do emerytury, który jest stosunkowo młody. Wszedł w życie bowiem w grudniu 2021 roku, przyznając 200 zł określonej grupie seniorów. Co ciekawe, świadczenia tego nie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kto może liczyć na 200 zł do emerytury? Wyjaśniamy.

200 zł do emerytury w ramach świadczenia ratowniczego jest do wzięcia. Niestety, nie wszyscy emeryci mają prawo do ubiegania się o świadczenie ratownicze, a wręcz można powiedzieć, że takich osób jest mniejszość w ogólnej grupie emerytalnej. Nie zmienia to jednak faktu, że dodatek do emerytury można zgarnąć, gdy spełniło się 2 warunki.

Świadczenie ratownicze 200 zł. Dorzucą do emerytury, ale pod dwoma warunkami

200 zł do emerytury możemy otrzymać tylko na wniosek, jednak zanim go złożymy, konieczne jest spełnienie dwóch warunków przyznania świadczenia ratowniczego. Po pierwsze, aby otrzymać świadczenie ratownicze, musimy mieć odpowiednią wysługę lat w Ochotniczej Straży Pożarnej lub odnotowaną pracę jako ratownik górski.

Reklama

Zarówno w przypadku strażaków ochotników jak i ratowników górskich mowa o 25 latach czynnego uczestnictwa jako członek w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych w wypadku mężczyzn. Panie w tym względzie muszą wysłużyć 20 lat.

Drugim z warunków jest wymaganie uczestnictwa w akcji ratunkowej przynajmniej raz w roku. Co ciekawe, przy obliczaniu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych wcale nie jest wymagane zachowanie ciągłości. Wysługę lat sumuje się z całego doświadczenia wnioskodawcy.

Kiedy świadczenie ratownicze 200 plus? Cezurą jest wiek emerytalny

świadczenie ratownicze wystąpić można dopiero po przekroczeniu wieku emerytalnego. W przypadku kobiet mowa więc o 60. roku życia, a w przypadku mężczyzn o przekroczeniu 65. urodzin.

Gdzie złożyć wniosek po świadczenie ratownicze 200 plus? Wniosek o dodatek 200 zł w PSP

Aby złożyć wniosek o 200 zł dodatku do emerytury, powinniśmy zwrócić się do odpowiedniego organu administracyjnego, którym wcale nie jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak mogłaby nam podpowiadać intuicja. Z wnioskiem o 200 plus do emerytury powinniśmy zwrócić się do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. W tym względzie powinniśmy pamiętać, że odpowiednim komendantem, do którego powinniśmy zwrócić się z wnioskiem o 200 zł dodatku do emerytury, jest ten właściwy dla naszego miejsca zamieszkania.

Kto i kiedy wypłaca świadczenie ratownicze? 200 plus dostaniesz do 15. dnia miesiąca

Wypłatą świadczenia ratowniczego zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Beneficjenci 200 plus powinni spodziewać się wypłat dodatków do emerytury w wysokości 200 zł do 15. dnia każdego miesiąca. 

Świadczenie ratownicze wypłacane jest bez względu na wysokość standardowej emerytury beneficjenta. 200 plus przyznawane jest do końca życia osoby, która nabyła prawo do otrzymywania świadczenia.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »