Nie w całej Unii jest ekopodatek

Trwają prace nad projektem ustawy, która miałaby wprowadzić podatek ekologiczny płacony od samochodów. Ma on zastąpić dzisiejszą akcyzę. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Ministerstwie Finansów, wynika, że teraz są prowadzone analizy, które zlecił minister finansów Jacek Rostowski.

Przedstawiane dotychczas założenia tego podatku, z jednej strony, zyskują aprobatę branży, z drugiej, wywołują protesty posiadaczy samochodów, zwłaszcza tych starszych. Z danych MF wynika, że będzie to podatek pobierany co roku. Jego wysokość będzie zależała albo od emisji CO2, albo od pojemności silnika, ale nie powinien on przekroczyć kilkudziesięciu złotych dla małych aut.

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie rozwiązania są stosowane w innych krajach. Niestety, okazało się, że nawet w samej Unii Europejskiej nie ma jednego modelu opodatkowania aut. W jednym państwie funkcjonuje podatek ekologiczny, np. na Węgrzech, w innym jest to system złożony uzależniony od pojemności silnika i wieku auta, np. w Belgii. Są też kraje, gdzie podatek od samochodów nie jest pobierany, np. Słowacja, Szwecja czy Wielka Brytania.

Reklama

Z informacji udostępnionych dotychczas przez Ministerstwo Finansów nie wynika, abyśmy mogli używać nazwy podatek ekologiczny. Takiego zdania jest Wojciech Drzewiecki, ekspert z IBRM Samar, który podkreśla, że, co prawda, wśród parametrów decydujących o wysokościach stawek nowego podatku znajduje się ten związany z emisją CO2, ale dotyczy on tylko samochodów stosunkowo nowych. W pozostałych przypadkach mówimy raczej o parametrach związanych ze specyfikacją silnika (pojemność).

- Nie mamy informacji, jak będą wydatkowane pieniądze. Można tylko podejrzewać, że wydatki na cele ekologiczne nie znajdą się na czele listy priorytetów MF. Dlatego nową formułę opodatkowania należałoby nazwać motopodatkiem lub podatkiem od samochodów i traktować ją jako alternatywę dla obowiązującej akcyzy - ocenia Wojciech Drzewiecki.

Ewa Matyszewska, "Gazeta Prawna"

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »