NIP nie dla osób fizycznych bez działalności gospodarczej

Od 1.1.2012 r. jedynym identyfikatorem podatkowym osób fizycznych objętych rejestrem REGON, nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, będzie wyłącznie numer PESEL. W związku z tym niektóre instytucje już teraz przeprowadzają zmiany, aby przygotować się do nowości.

Od 1.1.2012 r. jedynym identyfikatorem podatkowym osób fizycznych objętych rejestrem REGON, nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, będzie wyłącznie numer PESEL. W związku z tym niektóre instytucje już teraz przeprowadzają zmiany, aby przygotować się do nowości.

Już od 1.9.2011 r. w dokumentach ubezpieczeniowych ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZWUA, ZUS ZSWA, ZUS ZCNA, ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA, w bloku danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej należy podawać jako numer identyfikacyjny numer PESEL, a gdy ubezpieczonemu nie został nadany ten numer - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.

We wskazanych dokumentach nie używamy już od 1.9.2011 r. numeru NIP do identyfikacji osoby ubezpieczonej, czy zgłaszanej do ubezpieczenia jako członek rodziny.

Jeżeli ubezpieczony został przed 1.9.2011 r. zgłoszony do ubezpieczeń tylko z identyfikatorem NIP, płatnik ma obowiązek przekazać do ZUS zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych ubezpieczonego na druku ZUS ZIUA, gdzie w bloku III "Poprzednie dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej" wykazujemy dane identyfikacyjne, z jakimi ta osoba została zgłoszona do ubezpieczeń, a w bloku IV "Aktualne dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej" m.in. numer PESEL, a w razie gdy ubezpieczonemu nie nadano tego numeru - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.

Reklama

Płatnicy składek bez zmian...

Wprowadzone od 1.9.2011 r. modyfikacje nie dotyczą danych identyfikacyjnych płatników składek, wpisywanych w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Identyfikatorem płatników nadal pozostaje m.in. NIP. Dane te należy wykazywać na ogólnych zasadach. Jednak każdy płatnik musi mieć numer NIP; jeżeli go brakuje, ma obowiązek wystąpić do właściwego urzędu skarbowego o jego nadanie.

... z wyjątkiem

Wyjątek stanowią płatnicy składek opłacający składki tylko na własne ubezpieczenia, którzy w przekazanym do ZUS zgłoszeniu płatnika składek ZUS ZFA podali numery NIP i REGON, a w zgłoszeniu do ubezpieczeń (ZUS ZUA, ZUS ZZA) podali jako identyfikatory ubezpieczonego numery NIP i PESEL lub tylko NIP.

W takim przypadku konieczne jest zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek (ZUS ZIPA), w którym w bloku II "Poprzednie dane identyfikacyjne płatnika składek", należy wykazać dane identyfikacyjne, z jakimi płatnik został zgłoszony w zgłoszeniu ZUS ZFA, natomiast w bloku III "Aktualne dane identyfikacyjne płatnika składek" należy podać oprócz dotychczasowych danych identyfikacyjnych dodatkowo numer PESEL. Jest to niezbędne dla poprawnej identyfikacji przekazywanych co miesiąc deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 29.7.2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 171, poz. 1016)

Renata Majewska

Specjalista płacowy
Dowiedz się więcej na temat: działalność gospodarcza | NIP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »