Nowe zasady zwrotu VAT

Począwszy od rozliczenia za grudzień 2008 r. oraz za czwarty kwartał 2008 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wynikającą ze złożonych deklaracji VAT podatnicy otrzymają na nowych korzystniejszych zasadach.

Taką zmianę przyniosła obowiązująca od 1 grudnia 2008 r. nowelizacja ustawy o VAT. Dotychczas podstawowy termin zwrotu wynosił aż 180 dni. Został on jednak na korzyść podatników trzykrotnie skrócony.

Ustawodawca od ogólnej zasady wprowadził wprawdzie wyjątki, które pozwalają na przedłużenie terminu zwrotu. Dotyczy to sytuacji, kiedy zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania rozliczeń. Wówczas naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin zwrotu do czasu zakończenia czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej.

Reklama

Podatnik jednak nawet w takim przypadku nie musi długo czekać na zwrot. Bowiem wprowadzona przez ustawodawcę instytucja zabezpieczenia pozwala na otrzymanie zwrotu w terminie zbliżonym do tego, który wyznaczają zasady ogólne.

Istotne zmiany wprowadzono dla firm, które nie wykonują czynności opodatkowanych, a chciałyby odzyskać nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Dotychczas nie było to możliwe. W takim przypadku bowiem podatnik powstałą nadwyżkę mógł wykazać jedynie do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Teraz natomiast może dokonać wyboru albo jak to było dotychczas, przenieść kwotę podatku naliczonego do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy bądź też wykazać kwotę do zwrotu na rachunek bankowy.

Należy zauważyć, że ustawodawca daje wprawdzie podatnikom, którzy nie wykonują czynności opodatkowanych, możliwość zwrotu podatku naliczonego, ale w terminie 180 dni. W tym przypadku również przewidziano możliwość skrócenia terminu oczekiwania na zwrot do 60 dni, jednak po spełnieniu określonych w ustawie warunków. Jednym z nich jest złożenie zabezpieczenia majątkowego, np. w formie gwarancji bankowej, co jak sygnalizują nasi Czytelnicy jest dużym problemem. Bowiem banki nie chcą udzielać poręczenia nowym podatnikom, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą od inwestycji, natomiast nie mają jeszcze żadnych obrotów z działalności. Ta grupa podatników niestety na zwrot będzie musiała poczekać aż pół roku.

autor: Małgorzata Smolnik

Gazeta Podatkowa Nr 526 z dnia 2009-01-22

Dowiedz się więcej na temat: zwrot | zwrot VAT | rozliczenie | VAT | NAD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »