OPP potrzebują 1 proc. od podatników

30 kwietnia mija termin składania deklaracji PIT, a tym samym możliwość przekazania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP). Warto przyłączyć się do akcji, ponieważ każda, nawet najmniejsza kwota jest istotna i potrzebna do realizowania celów statutowych.

Zgodnie z raportem opublikowanym przez Ministerstwo Finansów, w 2014 roku 56 proc. podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek zdecydowało się przekazać 1 proc. podatku. W sumie przekazali ponad 506 mln zł na rzecz organizacji pożytku publicznego. I w tym roku warto wesprzeć fundacje, ponieważ OPP każdego roku potrzebują wsparcia od podatników. Dzięki zebranym środkom mogą realizować założone cele, pomagając swoim podopiecznym.

Pozyskiwanie darczyńców nie jest łatwe

Organizacje pożytku publicznego często mają problemy z pozyskiwaniem funduszy od darczyńców. Dlatego każda kwota jest na wagę złota, a szczególnie ta pozyskiwana w ramach 1 proc. podatku.

Reklama

Przekazujesz 1 proc. - nic nie tracisz

Kwota przekazywana na rzecz organizacji pożytku publicznego stanowi wartość procentową podatku należnego, wpłacanego do urzędu skarbowego w ciągu roku podatkowego w formie zaliczek. W praktyce oznacza to, że przekazując 1 proc. podatku nie tracisz nic. Jeśli chodzi o podatników, jest to czynność całkowicie neutralna podatkowo. To należności trafiające do urzędów skarbowych pomniejszane są o wartość przekazywanego 1 proc.

Pobierz program PIT za darmo

By przekazać 1 proc. podatku, należy wypełnić zeznanie podatkowe za rok 2014. Będzie to dużo łatwiejsze, jeśli pobierzesz darmowy program PIT udostępniany na stronach o tematyce finansowej lub na stronach fundacji, np. WWF. Jest to organizacja, działająca na rzecz ochrony przyrody, dzięki której tygrysy, rysie, niedźwiedzie czy ssaki bałtyckie chronione są przed wyginięciem. Każdy, kto zdecyduje się pobrać program PIT za darmo z internetowej strony fundacji, może przekazać 1 proc. podatku na ratowanie wymierających gatunków zwierząt, a także chronić lasy, morza i oceany, przyczynić się do poprawy klimatu.

Jak przekazać 1 proc. podatku?

Bez względu na to, czy wypełniasz deklarację przez program PIT czy składasz rozliczenie PIT online, możesz przekazać 1 proc. podatku. By jednak było to możliwe, musisz w danym roku podatkowym osiągać dochód niepodlegający zwolnieniu z podatku. Co dalej?

Wypełniasz rozliczenie PIT online (zgodnie z deklaracją otrzymaną przez pracodawcę).

Wybierasz organizację pożytku publicznego, którą chcesz wspomóc.

Wpisujesz nr KRS wybranej fundacji.

Wpisujesz kwotę do przekazania - jeśli składasz rozliczenie PIT online, kwota zostanie wypełniona automatycznie.

Przekazanie 1 proc. podczas wypełniania zeznania rocznego zajmuje zaledwie kilka dodatkowych minut. Warto więc zostać darczyńcą, szczególnie że podatników to nic nie kosztuje. A nawet najmniejsza kwota może mieć ogromne znaczenie dla organizacji pożytku publicznego.

Pobierz darmowy: PIT 2014

Dowiedz się więcej na temat: OPP | 1 procent

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »