Reklama

Pierwszy w Polsce kalkulator dla filantropów. Opłaca się pomagać

Jeszcze nigdy nie pomagaliśmy tak dużo. Według CBOS, tylko w 2018 roku blisko trzech na czterech Polaków przekazało środki na cele charytatywne. O ile jednak coraz więcej osób rozumie, że warto pomagać, to mało kto wciąż wie, jakie wymierne korzyści podatkowe może to przynieść samym darczyńcom.

Dlatego właśnie powstał kalkulator dla filantropów - proste w użyciu, bezpłatne narzędzie online, które wyliczy osobom prywatnym i firmom kwotę darowizny, którą możemy zaplanować na pomaganie, aby otrzymać maksymalną ulgę podatkową. To pierwsze takie narzędzie w naszej części Europy.

Kalkulator pomoże filantropom nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Grupy Wyszehradzkiej, gdzie preferencje podatkowe bywają bardzo różne.

Według polskich przepisów, w niektórych przypadkach odliczymy od dochodu wysokość nawet całej darowanej kwoty. W czeskim systemie wysokimi ulgami jest promowana działalność filantropów indywidualnych. Na Węgrzech mogą z nich skorzystać tylko filantropi biznesowi, a Słowakom pozostaje satysfakcja moralna, gdyż darczyńcy nie mogą obecnie odliczyć ani centa.

Reklama

6% czy 10%? Ile mogę odliczyć? Kiedy można odpisać całość?

W Polsce ulgi podatkowe dla darczyńców mają długą tradycję, bo istnieją od prawie 30 lat. O darowiźnie mówimy wówczas, gdy darczyńca zwiększa majątek obdarowanego i jednocześnie obdarowany nie wykonuje na rzecz darczyńcy żadnego świadczenia zwrotnego.

Wysokość darowizny wpływa na obniżenie podatku należnego do zapłaty, jeśli jest przekazana na cele organizacji realizującej cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa czy kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe.

Darczyńca może skorzystać z preferencji podatkowych na etapie składania rozliczenia rocznego. Podatnik-filantrop, przed obliczeniem podatku, powinien odjąć od uzyskanego w roku podatkowym dochodu kwotę darowizny.

- Powinien jednak pamiętać, że w Polsce odliczana kwota nie może być wyższa od 6 proc., a w przypadku osób prawnych 10 proc. uzyskanego rocznego dochodu. Istnieje również możliwość odliczenia od dochodu całej kwoty darowizny przekazywanej na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, po spełnieniu opisanych w przepisach warunków formalnych - zaznacza Magdalena Sławińska-Rzemek doradca podatkowy z Kancelarii V4Legal wchodzącej w skład V4Group.

Jak działa kalkulator filantropa?

W celu zachęcenia filantropów do planowania swoich zasobów przeznaczonych na pomaganie, wśród których, obok czasu i wiedzy, są właśnie środki finansowe, powstał kalkulator dla filantropów. Jest to dostępne dla każdego, bezpłatne narzędzie finansowe online, które wylicza wysokość kwoty darowizny, którą możemy zaplanować na pomaganie, aby otrzymać maksymalną ulgę podatkową. Kalkulator działa na gruncie prawa polskiego, czeskiego, słowackiego i węgierskiego.

W kalkulatorze można w prosty sposób - po podaniu szacowanego rocznego dochodu oraz wyborze rodzaju podatku - wyliczyć maksymalną kwotę, którą można odliczyć w zeznaniu podatkowym. I tak na przykład, przy miesięcznym dochodzie przed opodatkowaniem w wysokości 5 tysięcy złotych, a więc 60 tysięcy rocznie, będziemy mogli jako osoba fizyczna odliczyć od podstawy opodatkowania 3600 zł, co przekłada się już na bardzo wymierne obniżenie podatku należnego do zapłaty o kilkaset złotych.

Z kolei w przypadku firmy, mającej dochód 10 tysięcy złotych miesięcznie, a więc 120 tysięcy rocznie będzie to już nawet 12 tys. zł możliwych do odpisania od podstawy opodatkowania.

- Ustawodawstwo w zakresie filantropii jest na tyle skomplikowane, że podatnicy mogą mieć problemy z zaplanowaniem wydatków na cele charytatywne w kontekście podatkowym.

Filantropom potrzebne są narzędzia, wiedza i doradztwo, dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć dla nich praktyczne narzędzie, z którego może skorzystać każdy zainteresowany pomaganiem: darczyńca indywidualny, korporacyjny czy nawet doradcy podatkowi.

Warto pamiętać, że problemy społeczne są złożone i wymagają zaangażowania każdego z nas. Między innymi poprzez darowizny, przekazywane świadomie i mądrze, możemy realnie wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość - mówi Anna Korzeniewska z Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe, międzynarodowego ThinkTanku, który działa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Różne ulgi podatkowe w Grupie Wyszehradzkiej

W państwach Grupy Wyszehradzkiej preferencje podatkowe dla filantropów mocno się różnią. Największe korzyści w tym zakresie mogą osiągnąć darczyńcy fizyczni i prawni przekazujący w Polsce darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Najsłabiej na tle grupy przedstawia się Słowacja, która w rozliczeniach podatkowych w żaden sposób nie wspiera działalności charytatywnej.

W Czechach osoba fizyczna może odliczyć od dochodu kwotę darowizny, ale nie więcej niż 15% dochodu, jeżeli przekazana darowizna jest wyższa niż 2% dochodu albo wynosi co najmniej 1000 CZK (ok. 168 zł ).

Natomiast osoba prawna może odliczyć od dochodu przekazaną darowiznę, ale nie więcej niż 10% dochodu, jeżeli przekazywana darowizna jest w wysokości co najmniej 2000 CZK (ok. 336 zł).

Na Węgrzech nie przewidziano żadnych preferencji podatkowych dla osób fizycznych. Istnieją jednak bardzo duże ulgi - sięgające aż 50% dochodu - w przypadku darowizny przekazywanej przez osoby prawne, pod warunkiem, że z obdarowanym zostały zawarte umowy darowizny.

Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe to międzynarodowy ThinkTank, którego misją jest dostarczanie filantropom indywidualnym i korporacyjnym narzędzi oraz wiedzy do mądrej i strategicznej alokacji zasobów, takich jak czas, wiedza i pieniądze.

Odliczenie od dochodu darowizny!

- ale nie więcej niż w kwocie stanowiącej 6 proc. dochodu podatnika. Co istotne darowizny sumuje się np. na rzecz krwiodawstwa, kultu religijnego czy organizacji pożytku publicznego. Uwaga, do tej sumy nie wlicza się darowizn na cele charytatywno - opiekuńcze. Decydującym będzie zatem cel przekazanej darowizny. Odrębnie są traktowane przelewy na kościół (kult religijny) , a odrębnie darowizny na cele charytatywno - opiekuńcze realizowane przez organizacje koścelne.Tych drugich nie ujmuje się w limicie 6 proc. dochodów. takie darowizny mogą być odliczane w całej wartości, nawet do 100 proc. osiągniętego dochodu. np założenie i utrzymanie ośrodka pomocy dla potrzebujących i bezdomnych.

Darowizny na cele charytatywno - opiekuńcze mogą być rozliczane w zeznaniu na rzecz:

- Kościoła Katolickiego,

- Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego,

- Kościołu Ewangelicko-Augsburskiego,

- Kościołu Ewangelicko-Reformowanego,

- Kościół Ewangelicko-Metodystyczny,

- Kościół Chrześcijan Baptystów,

- Kościół Adwentystów Dnia Siódmego,

- Kościół Polskokatolicki,

- Kościół Katolicki Mariawitów,

- Kościół Starokatolicki Mariawitów,

- Kościół Zielonoświątkowy.

Darczyńca przekazujący pieniądze - musi posiadać dowód wpłaty (na rachunek bankowy obdarowanego) i jego dane do identyfikującji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »