PIT-11 za 2021 rok. Jak go rozliczyć?

PIT-11 to informacje o dochodach uzyskanych w poprzednim roku. Rozliczenia pracodawcy i inni płatnicy muszą przekazać podatnikom do końca lutego. Osoby, które dostały PIT-11, powinny na jego podstawie wypełnić roczne zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-36.

PIT-11. Do kiedy trzeba złożyć?

PIT-11 to informacja o dochodach uzyskanych przez podatnika oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. W dokumencie znajdują się także informacje o wysokości potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. 

Firmy wysyłają PIT-11 do urzędu skarbowego i do pracowników, a ci z kolei na jego podstawie uzupełniają swoje roczne rozliczenia PIT-36 lub PIT-37.

Osoby, które w 2021 roku zatrudniały pracowników lub zleceniobiorców, obowiązek dostarczenia do Urzędu Skarbowego PIT-11 za tych podatników miały czas do 31 stycznia 2022 roku. Jedyną i dopuszczalną formą jego dostarczenia do Urzędu Skarbowego jest forma elektroniczna. Osoby, które zatrudniały pracowników lub zleceniobiorców w ubiegłym roku, a nie zgłosiły PIT-11 w tym terminie, popełniają wykroczenie skarbowe.

Reklama

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy pracodawca chce wysłać PIT-11 do swoich pracowników. W tym przypadku osoby zatrudniające pracowników i zleceniobiorców mają na to więcej czasu. Pracownicy muszą otrzymać swoje informacje PIT-11 nie później niż do 28 lutego 2022 roku.

Jak rozliczyć PIT-11?

Jeżeli otrzymałeś od płatnika podatku, czyli najczęściej pracodawcy, swój PIT-11, powinieneś w oparciu o zawarte w nim informacje wypełnić PIT-36 lub PIT-37. Jak rozliczyć PIT-11? Przenieś przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody, zaliczki oraz składki z PIT-11 do właściwych rubryk w zeznaniu podatkowym.

Przychody, koszty, dochody i zaliczki wpisuje się do sekcji C "Dochody/straty ze źródeł przychodów". 

Aby ułatwić rozliczenie PIT-11, odpowiednie rubryki w tym formularzu są podobnie nazwane w PIT-36 oraz PIT-37. 

Składki społeczne z PIT-11 należy przenieść do PIT-36/37 do rubryk "składki społeczne" lub "składki zdrowotne". 

Jeżeli otrzymałeś PIT-11 od kilku pracodawców, należy zsumować kwoty z tych samych rubryk i wpisać je do odpowiednich pól.

PIT-11 a PIT-11A

Jaka jest różnica pomiędzy PIT-11 a PIT-11A? Pierwszy z nich, jak zostało wspomniane, to informacja o rocznych dochodach, wynagrodzeniu a także składkach, które płaci pracodawca do NFZ i ZUS-u. Natomiast PIT-11A to informacja o rocznych dochodach  - emeryturach, rentach, zaliczkach oraz składkach zdrowotnych płaconych przez organ rentowy do NFZ

To oznacza, ze PIT-11A trafia do podatników od organu rentowego, czyli od ZUS-u lub KRUS-u. Jak rozliczyć PIT-11A? Wszystkie dane z tego formularza należy przenieść, podobnie jak w przypadku PIT-11, do zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37. 

Do zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 przenieś kwoty wykazane w części D oraz w części E w pozycje 40, 41 i 44 z PIT-11A. Kwoty z pozycji 36 oraz 37 przenieś do PIT rocznego, do wiersza zatytułowanego “Emerytury-renty(...)". Kwoty z pozycji 40 i 41 do tabelki “inne źródła", a z pola 43 do pola o tej samej nazwie w PIT rocznym.

Jeżeli otrzymałeś zarówno PIT-11, jak i PIT-11A, to dane z tego samego pola z dwóch PIT-ów (na przykład składki zdrowotne) należy dodać do siebie i do zeznania rocznego w pole "składka zdrowotna" należy wpisać zsumowaną kwotę.

Czym się różni PIT-40A od PIT-11A?

PIT-40A, popularnie zwany "pitem emeryta", to roczne obliczenie podatku przez ZUS lub KRUS. Trafia do osób, które pobierają emeryturę lub rentę, ale nie otrzymują zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego. Osoby, które nie uzyskują dochodów innych niż emerytury lub renty i które otrzymały PIT/40A, nie muszą składać do urzędu skarbowego rocznego zeznania. Podatek został już obliczony, a PIT wysłany przez organ rentowy.  

Zeznanie muszą za to złożyć pracujący emeryci, którzy składają do urzędu skarbowego na przykład PIT‑37. Wypełniają go na podstawie otrzymanego od ZUS-u lub KRUS-u PIT‑40A/11A oraz otrzymanego od pracodawcy PIT-11. Co ważne, PIT-11A i PIT-40A sporządzone są na jednym formularzu PIT. O tym, czy otrzymaliśmy PIT-11A, czyli informację o dochodach, czy PIT-40A, czyli roczne obliczenie podatku, świadczy pozycja nie skreślona w tytule oraz w nagłówku PIT. 

Gdy tytuł oraz nagłówek rozliczenia wygląda w sposób PIT-40A/11/A" oznacza to, że otrzymałeś PIT-11A. Jeżeli natomiast tytuł oraz nagłówek wygląda w sposób “PIT-40A/11/A", to wtedy otrzymałeś PIT-40A.

Kiedy zwrot podatku z PIT za 2021 rok?

Jeżeli ze złożonej deklaracji wynika, że zaliczki na podatek płacone w trakcie roku są wyższe niż roczna kwota podatku, jaką trzeba zapłacić, powstaje prawo do zwrotu nadpłaty. To, jak szybko trafi on na nasze konto, zależy w dużej mierze od sposobu wystąpienia o zwrot podatku. Jak się okazuje, nie zawsze szybsze złożenie deklaracji PIT oznacza szybszy przelew z Urzędu Skarbowego.

Termin zwrotu nadpłaconego podatku PIT za 2021 zależy od formy, w jakiej podatnicy przekażą swoje deklaracje podatkowe. I tak, deklaracje przekazywane elektronicznie, czyli e-deklaracje, zobowiązują organy skarbowe do zwrotu podatku PIT w okresie do 45 dni od daty złożenia deklaracji PIT. Deklaracje przekazane w każdej innej formie zobowiązują organy skarbowe do zwrotu w okresie do 3 miesięcy od daty złożenia PIT. 

Warto zapamiętać, że zeznania składane przed dniem 15 lutego 2022 roku uznaje się za złożone w terminie 15 lutego i od tej daty liczony jest termin 3 miesięcy lub 45 dni na zwrot podatku. Wyjątkiem jest PIT-28, gdzie termin liczony jest od dnia złożenia deklaracji podatkowej PIT. W przypadku złożenia zeznania korygującego deklarację PIT termin na zwrot podatku wynikający z takiej korekty to 2 miesiące.

PIT-11 - czy trzeba rozliczać?

Obecnie sam podejmujesz decyzję, czy na podstawie otrzymanego PIT-11 rozliczasz się samodzielnie, czy może korzystasz z deklaracji przygotowanych za podatnika przez Ministerstwo Finansów. W drugiej opcji jedynie kontrolujesz dane lub korzystasz z deklaracji w usłudze Twój e-PIT

Od 1 lutego 2021 roku swój e-PIT znajdziesz w e-Urzędzie Skarbowym.

Usługa Twój e-PIT obejmuje rozliczenia podatkowe PIT za rok 2021. Dzięki niej nie musisz przepisywać ręcznie informacji z PIT-11 do PIT-37 i PIT-38 oraz do innych deklaracji i załączników. Ministerstwo Finansów przygotuje dla Ciebie wstępnie wypełniony Twój e-PIT za 2021 rok.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT 11 | deklaracje PIT | wykroczenie podatkowe | podatki | PIT-36 | PIT-37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »