PIT-2 w 2023 roku. Czy trzeba składać nowy formularz po 1 stycznia?

"Polski Ład" i PIT-2 wracają. Formularz jest oświadczeniem pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Czy dokument trzeba będzie ponownie złożyć w 2023 roku?

Co to jest PIT-2?

Formularz PIT-2 jest oświadczeniem pracownika składanym pracodawcy, którego celem jest możliwość obliczenia miesięcznych zaliczek na PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Jeśli złożymy pracodawcy odpowiedni formularz, comiesięczna zaliczka podatkowa zostanie pomniejszona o ulgę podatkową stanowiącą 1/12 część kwoty zmniejszającej podatek.

Złożenie formularza PIT-2 pozwoli osiągać pracownikowi wyższe dochody każdego miesiąca bez konieczności czekania na zwrot podatku po złożeniu PIT-37. Kwota zmniejszająca podatek od 1 stycznia 2023 roku będzie liczona identycznie jak w roku ubiegłym, czyli od kwoty wolnej od podatku wynoszącej 30 000 złotych.

Reklama

Zaliczka na podatek dochodowy obliczana jest adekwatnie do osiąganego przez pracownika progu dochodowego, czyli:

  • 12 proc. w pierwszym progu podatkowym do 120 000 złotych,
  • 32 proc. w drugim progu podatkowym.

Warto również wspomnieć, że ulga podatkowa może być stosowana wobec podatników, którzy przekroczyli pierwszy próg dochodowy. Taka zmiana możliwa jest od 2022 roku.

Czy trzeba składać PIT-2?

Deklaracja PIT-2, w odróżnieniu od między innymi PIT-37, nie musi być składana każdego roku. Jej złożenie u pracodawcy obowiązuje do odwołania, które może nastąpić z wyboru pracownika lub po ustaniu stosunku pracy.

Pracownik ma również obowiązek poinformować pracodawcę o powstaniu istotnych zmian, które mogą mieć znaczenie także dla ważności złożonej wcześniej deklaracji PIT-2.

Od 2023 roku możliwe będzie także złożenie formularza PIT-2 u więcej niż jednego pracodawcy, co pozwoli zmniejszyć różnicę w wynagrodzeniu dla osób, które posiadają więcej niż jeden stosunek pracy.

Zobacz również: Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wzory formularzy PIT-2, PIT-2A i PIT-3

Kto składa PIT-2?

PIT-2 przeznaczony jest dla osób, które zatrudnione są na tzw. etacie, czyli umowie o pracę. Przed złożeniem formularza PIT-2 ograniczają następujące sytuacje:

  • płatnik pobiera emeryturę,
  • płatnik pobiera rentę,
  • podatnik pobiera świadczenia z Funduszu Pracy,
  • podatnik pobiera świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • dochody podatnika pochodzą z dzierżawy, najmu, działalności gospodarczej lub członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej (lub spółdzielni zajmującej się produkcją rolną).

Złożenie deklaracji PIT-2 jest prawem pracownika, a nie jego obowiązkiem.

Kiedy wypełnia się PIT-2?

Przepisy zmian podatkowych określanych jako "Polski Ład" nakładały na pracownika dwa terminy, w których mógł złożyć u pracodawcy formularz PIT-2. Było to:

  • przed pierwszą wypłatą,
  • przed pierwszą wypłatą w danym roku podatkowym (czyli de facto w roku kalendarzowym dla osób fizycznych).

Rozporządzenie ministra finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wprowadziło możliwość składania deklaracji PIT-2 przez pracownika w dowolnym momencie roku.

Uwzględnienie przez pracodawcę złożonego formularza w wypłacie następuje najdalej w miesiącu następnym po miesiącu złożenia deklaracji.

Czytaj także:

Zerowy VAT na żywność. Minister finansów podpisała rozporządzenie

Rozliczenie podatkowe za 2022 rok wielkim wyzwaniem

Paliwa. Nie będzie podatku od sprzedaży detalicznej w I półroczu 2023 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT-2 | deklaracje PIT | podatki | Polski Ład
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »