Po rozliczeniu w Twój e-PIT skarbówka zgłosi się po dokumenty. Wystarczy odliczyć ulgę na internet

Ulga na internet to jedna z ulg przysługujących wszystkim Polakom, jest więc chętnie odliczana od podatku. Zasady jej zastosowania są proste - wystarczy ponieść koszty z tytułu opłat za użytkowanie internetu i móc to wykazać przy rozliczeniu PIT. Naliczenie ulgi internetowej w usłudze Twój e-PIT również jest możliwe. Ale wówczas zgłosi się do nas skarbówka. Urząd zażąda dokumentów.

Ulga na internet jest bardzo popularnym odliczeniem, do skorzystania z której prawo ma każdy podatnik, który uzyskał dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym. Dopuszcza to do skorzystania z ulgi ogrom Polaków, więc być może dlatego ustawodawca zdecydował się kilka lat temu na wprowadzenie obostrzenia do ulgi internetowej. Skorzystać można z niej dwukrotnie, ale pod warunkiem, że wydarzy się w dwóch następujących po sobie latach podatkowych.

Reklama

Ulga na internet w PIT. Możesz odliczyć 760 zł, a nawet 1520 zł

Ulga na wydatki związane z użytkowaniem internetu albo po prostu ulga internetowa - dzięki niej możemy odliczyć aż 760 zł od podatku. Jeśli natomiast rozliczamy się z małżonkiem, możemy zastosować nawet 1520 zł odliczenia. W wypadku, gdy będziemy korzystać z ulgi na internet w dwóch kolejnych po sobie latach wraz z małżonkiem, odliczyć możemy aż 3040 zł.

Podczas rozliczania się za pomocą tradycyjnego formularza, musimy użyć druku PIT 0, aby nanieść na nim wartości związane z ulgą. Do rozliczenia PIT powinniśmy dorzucić też dokumenty poświadczające, że to my - zapisani pod imieniem i nazwiskiem - płacimy wskazaną kwotę na rzecz danego podmiotu z tytułu opłat za dostarczanie internetu.

Rozliczenie przez Twój e-PIT z ulgą na internet. Zasady taki same, jak przy PIT na papierze

Ulgę na internet możemy rozliczyć także w trakcie korzystania z usługi Twój e-PIT. Dzięki niej nie musimy rozliczać sami poszczególnych kwot, ale system Krajowej Administracji Skarbowej wstępnie przelicza podatki za nas. Udostępniona w ten sposób deklaracja podatkowa czeka na nas w systemie Ministerstwa Finansów w usłudze Twój e-PIT.

Deklaracja rozliczona przez KAS jest gotowa do wysłania, ale system zajął się nią jedynie w stopniu podstawowym. Jeśli bowiem chcemy rozliczać się z małżonkiem, dzieckiem czy też zastosować ulgę, potrzeba zaangażowania po stronie podatnika. Rozliczenie ulg wymaga od nas tego samego, co potrzebne jest przy rozliczaniu się na papierze - wpisania kwot ulgi w poszczególne rubryki i posiadania faktur z naszymi danymi.

Przez usługę Twój e-PIT nie prześlesz dokumentów. Urząd skarbowy sam się po nie zgłosi

Przy rozliczaniu się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT nie ma jednak opcji przekazania faktur, które wskażą skarbówce, że mamy prawo do odliczenia ulgi na internet. Dokumentów nie idzie podpiąć w żaden sposób pod wysyłane rozliczenie. Co wówczas zrobić?

Odpowiedź znajdujemy na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, która w celu wsparcia podatników uruchomiła specjalną infolinię obsługującą zapytania o usługę Twój e-PIT. Długość oczekiwania na rozmowę z konsultantem (12 minut) wskazuje, że Twój e-PIT cieszy się zainteresowaniem podatników.

Okazuje się, że urząd skarbowy w trakcie weryfikowana rozliczenia sam zgłosi się po dokumenty do tych osób, które rozliczały ulgę na internet w Twój e-PIT. Powinniśmy mieć więc przygotowane faktury gotowe do przekazania skarbówce. Ta potrzebuje dokumentacji w celu uprawomocnienia zastosowania ulgi na internet w rozliczeniu podatnika. Co więcej, taką dokumentację podatnik, który rozliczał się przez internet, powinien przechowywać przynajmniej pięć lat.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga na internet | urząd skarbowy | PIT | rozliczenie | Twój e-PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »