Reklama

Podarowanie bez VAT?

Projekt nowelizacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, który 15 października został uchwalony przez Sejm, trafił pod obrady Senatu. Izba wyższa parlamentu w dniu 30 października wprowadziła do ustawy kilka znaczących poprawek, m.in. umożliwiła podatnikom skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania w przypadku przekazania towarów na cele charytatywne.

Zgodnie z proponowanym przepisem - art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy, zwalania się z podatku dostawę towarów przez producenta, której przedmiotem są produkty spożywcze z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, pod warunkiem, że są przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego, w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. W związku z powyższym zwolnienie z opodatkowania ma wyłączne zastosowanie wobec producentów, a przedmiotem obdarowania może być produkt spożywczy, który nie jest alkoholem. Dodatkowo należy zaznaczyć, że ustawodawca ograniczył prawo przekazania artykułów spożywczych tylko i wyłącznie na rzecz organizacji pożytku publicznego, które posłużą akcjom charytatywnym organizowanym przez te organizacje.

Reklama

Warto również podkreślić, że stosowanie zwolnienia ustawodawca uzależnił od sytuacji, w której podatnik prowadzi szczegółową dokumentacje przedmiotowego przekazania produktów. Nowo brzmiący zapis art. 43 ust. 12 ustawy nie określa dokładnie co podatnik powinien objąć w takim zestawieniu. Jednakże ważne jest, aby producent bezwzględnie posiadał potwierdzenie dokonanej dostawy, która powinna być przeznaczona na działalność charytatywną organizacji. Wystarczającym dowodem takiego podarowania może być pisemne potwierdzenie otrzymania towarów przez organizację pożytku publicznego wraz z adnotacją na jaki cel i komu zostanie towar przekazany lub jakiej akcji charytatywnej będzie służyć.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że ustawodawca uchylił przepis art. 29 ust. 10a ustawy, który dotychczas określał że podstawą opodatkowania dostawy towarów na rzecz organizacji pożytku publicznego jest kwota, jaką podatnik uzyskałby w warunkach uczciwej konkurencji. Co de facto powodowało opodatkowanie przekazanych towarów na zasadach ogólnych, stawką właściwą, jak przy sprzedaży produktów.

Reasumując, przepisy które proponuje władza ustawodawcza należy uznać za jak najbardziej potrzebne. Na pewno nowe zasady ułatwią producentom przekazywanie towarów na rzecz organizacji pożytku publicznego. Powinny również wzmocnić działania akcji charytatywnych organizowanych przez te organizacje. Z punktu widzenia podatkowego legislacja przepisów dot. zwolnienia z opodatkowania przekazania towarów powinna odnosić się tylko i wyłącznie do społecznego charakteru jakiemu mogą posłużyć nowelizowane przepisy ustawy. I w takiej sytuacji należy uznać je za wysoko korzystne, a nade wszystko ułatwiające opodatkowanie działalności społecznej.

Zmiany wprowadzone przez Senat, muszą jeszcze zostać potwierdzone przez Sejm.

Paweł Barnik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »