Podatek katastralny w Polsce? "Zadanie niezmiernie złożone"

Reforma podatków od nieruchomości i ewentualne wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce to "zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania" - przekonują eksperci Instytutu Finansów (jednostka powiązana z resortem finansów).

- Wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego nie będzie możliwe jeszcze przez długi czas - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Instytutu Finansów "Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian".

"Od pewnego czasu, z różnym natężeniem, powraca (...) w Polsce dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego, który jest jedną z opcji zmian w zakresie tego podatku. Powiedzmy jednak wprost, jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości nie będzie możliwa" - wskazano w raporcie.

Reklama

Dodano, że przeprowadzenie takiej reformy podatków od nieruchomości w Polsce należy obiektywnie uznać za zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania. Kluczowe jest stworzenie jednolitej, pełnej i aktualnej bazy informacji o nieruchomościach, a także dokonanie ich wyceny - stwierdzono. Jak podkreślono, stan zaawansowania prac w zakresie ewidencji nieruchomości (w tym tworzenia informatycznej bazy danych) pozostawia wiele do życzenia.

Podatek katastralny w Polsce? Brakuje przyzwolenia społecznego

"Do wprowadzenia w Polsce podatku ad valorem (od wartości - PAP) nie wystarczałoby jednak spełnienie określonych wymogów formalnych. Konieczne byłoby przyzwolenie społeczne, a tego brakuje z prostej przyczyny. Podatki od nieruchomości są bardzo niepopularne wśród podatników. Od lat brakuje woli politycznej wprowadzenia reformy opodatkowania nieruchomości. A powodzenie takiej reformy zależy w istotnej mierze od jej zrozumienia przez podatników" - zaznaczono w opracowaniu Instytutu Finansów.

Zdaniem autorów raportu, wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości wymaga przygotowania podatników do nowej formuły (rzetelnie przygotowane i przeprowadzone akcje edukacyjne i promocyjne; publiczne debaty, w których zwraca się uwagę na jej zalety i wady; informacje, w jaki sposób wpłynie ona na obciążenia podatkowe).

Instytut Finansów to jednostka powołana przez Ministerstwo Finansów w celu realizacji działalności edukacyjnej i analitycznej. Celem statutowym IF jest budowa świadomości finansowej w społeczeństwie w ramach współpracy z ośrodkami naukowymi.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kataster | podatki | nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »