Reklama

Podatki: 30 czerwca upływa termin rozliczenia CIT

Jak przypomina resort finansów, 30 czerwca 2022 r. upływa termin rozliczenia rocznego podatku za 2021 r. dla większości podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Na stronach RCL został dziś opublikowany projekt nowelizacji ustawy o CIT, który zawiesza minimalny podatek dochodowy na rok.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

30 czerwca ważny termin rozliczenia CIT

"Przypominamy, że 30 czerwca 2022 r. upływa termin złożenia zeznania o wysokości dochodu (poniesionej straty) i zapłatę podatku (CIT-8, CIT-8AB)" - podano w dzisiejszym  komunikacie Ministerstwo Finansów.

MF przypomniało, że zmianie uległ termin złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (CIT-8E).

Reklama

"Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych do 30 września 2022 r. został przedłużony termin na złożenie deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (CIT-8E). Rozporządzenie wchodzi w życie 30 czerwca 2022 r." - stwierdzono w komunikacie MF.

CIT minimalny zawieszony na rok

Na stronach RCL dziś został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o CIT, który m.in. zawiesza minimalny podatek dochodowy na rok.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji we wtorek został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Jedną z głównych zmian, jakie proponuje się w projekcie, jest zawieszenie stosowania przepisów wprowadzających minimalny podarek dochodowy od firm na okres roku.

"Wskazany zabieg legislacyjny uchroni polskie firmy przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami wejścia w życie tego podatku w okolicznościach, gdy zawirowania polityczno-gospodarcze mają wpływ na globalną gospodarkę i tym samym na funkcjonujące w jej przestrzeni podmioty, co jest szczególnie nasilone w odniesieniu do Polski" - podano w uzasadnieniu do projektu.

Jednocześnie, jak stwierdzono w uzasadnieniu, zawieszenie stosowania przepisów nie wyklucza wprowadzenia zmian w konstrukcji samego rozwiązania. Dodano, że przepisy w obecnym kształcie powodują bowiem w szczególności, że "minimalnym podatkiem dochodowym są obejmowane podmioty, których wyniki podatkowe (strata lub niski poziom dochodowości) nie zawsze są rezultatem działań optymalizacyjnych".

Zmiany, jakie projekt ma wprowadzić do przepisów o podatku minimalnym, dotyczą m.in. podwyższenia do 2 proc. wskaźnika rentowności i zmiany sposobu jego liczenia poprzez wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów opłat z tytułu umowy leasingu, wyłączenie z przychodów wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej oraz wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wzrostu wartości wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne w odstępach rocznych oraz wzrostu wartości energii w odstępach rocznych, a także o wartości podatku akcyzowego. Poza tym z podatku minimalnego zostaną wyłączone firmy o przychodach rocznych nie większych niż 2 mln euro, spółki komunalne czy spółki zajmujące się świadczeniem usług ochrony zdrowia.

Ukryta dywidenda

W projekcie znajduje się także propozycja uchylenia przepisów o ukrytej dywidendzie, zmiany w regulacjach o zagranicznych jednostkach kontrolowanych, zmiany w przepisach o podatku od przerzuconych dochodów czy też zmiany w podatku u źródła. W proponowanej nowelizacji proponuje się zmiany w zasadach rozliczania finansowania dłużnego w kosztach podatkowych. Chodzi o usunięcie niejasności z obecnie obowiązujących przepisów poprzez wprowadzenie zasady, że wyłączona z kosztów uzyskania przychodów będzie kwota nadwyżki kosztów finansowania dłużnego przewyższająca 3 mln zł lub kwotę przewyższająca kwotę 30 proc. uzyskanego przez podatnika EBITDA.

Resort chce także wprowadzić zmiany w uldze na pierwszą ofertę publiczną poprzez wyłączenie z tej ulgi podatników osiągających dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które opodatkowane są preferencyjną 5 proc. stawki. MF planuje także uprościć ulgę na złe długi.

Według zapisów projektu, ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r. z wyjątkiem kilku przepisów, które w życie mają wejść w chwili jej ogłoszenia.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »