Podatki: Krajowy System e-Faktur bezpieczny

Jak poinformowało w tym tygodniu Ministerstwo Finansów, ​Krajowy System e-Faktur (KSeF) działa prawidłowo. Jest on na bieżąco monitorowany przez resort, a dane z wystawionych faktur są bezpieczne. E-faktury zaczną obowiązywać w Polsce od 2024 roku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

E-faktura do 2024 roku dobrowolna

Jak wskazano, zarówno dane w ramach KSeF, jak i komunikacja są szyfrowane. Autoryzacja w systemie jest zabezpieczona na najwyższych dostępnych poziomach.

"W celu uwierzytelnienia zakłada się bowiem bezpieczeństwo systemu certyfikatów kwalifikowanych, podpisu zaufanego oraz dodatkowych mechanizmów kryptografii opartej o klucze symetryczne i asymetryczne. Dotychczas nie odnotowano żadnych przypadków wycieku danych" - podał resort.

Reklama

Ministerstwo wyjaśnia, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego wprowadzono konieczność posiadania określonych uprawnień do korzystania z KSeF oraz wymóg uwierzytelnienia i autoryzacji w kontekście danego przedsiębiorcy.

Jak w czerwcu informował resort finansów, Krajowy System e-Faktur (e-faktura) to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, które ułatwiają rozliczenia między firmami i zapewniają im bezpieczeństwo rozliczeń. Takie działania są kluczowe dla jeszcze szybszej i efektywniejszej identyfikacji oszustw podatkowych, zwłaszcza karuzel VAT.

Od 1 stycznia tego roku wystawianie faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania - w postaci elektronicznej i papierowej.

KSeFto rewolucja dla firm

KSeF oznacza zmianę procesu wystawiania oraz odbierania faktur. Faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta - podkreśla MF.

Według ministerstwa e-faktury pozwolą przedsiębiorcom zmniejszyć koszty - to dlatego, że faktury są przechowywane i archiwizowane w KSeF przez 10 lat, nie ma konieczności przechowywania faktur w odrębnych systemach IT przedsiębiorców.

Zdaniem MF wprowadzenie jednego standardu faktury, a także cyfryzacja i automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników usprawnią obrót gospodarczy. To rozwiązanie przyspieszy wymianę danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemne rozliczenia, jako że wystawiona faktura będzie udostępniona odbiorcy praktycznie w czasie rzeczywistym, co wpłynie na automatyzację procesów księgowych.

Wśród korzyści dla przedsiębiorców resort wymienił też: brak duplikatu faktur (nie ma możliwości zagubienia lub zniszczenia faktury), a także wgląd w ścieżkę obiegu faktury (pewność, że dotarła do kontrahenta, stała dostępność kontrahenta do faktur w KSeF). E-faktury - według ministerstwa - zwiększą kontrole i bezpieczeństwo podatkowe nabywców towarów lub usług.

Szereg korzyści z e-Fakturowania

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur wiąże się z szeregiem innych korzyści, które mają zachęcić podatników do dobrowolnego korzystania z systemu już teraz.

Są to:

- dzięki korzystaniu z e-faktury podatnik będzie miał pewność, że faktura dotarła do kontrahenta
- będzie bowiem w systemie, z którego korzysta i nadawca i odbiorca;
- podatnik będzie miał każdorazowo możliwość wglądu w jej treść, e-faktura nie ulegnie zniszczeniu ani zaginięciu
- w tym zakresie obowiązek przechowywania dokumentacji spoczywać będzie na KSeF;
- dla tych, którzy będą wystawiali e-faktury, zwrot VAT ma zostać skrócony z 60 do 40 dni.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »