Podatki. W 2023 roku zaczynają obowiązywać przepisy o tzw. grupach VAT
W 2023 roku wchodzą w życie zmiany w podatku VAT. Przede wszystkim zaczynają obowiązywać przepisy o grupach VAT oraz tzw. slim VAT 3.
- Od 2023 r. w życie wchodzą przepisy o grupach VAT, które wyłączą z opodatkowania transakcje między członkami grupy VAT, a także pakiet zmian w podatku od towarów i usług, czyli SLIM VAT 3.
"Wspomniane grupy są jednym z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju. Najważniejszą cechą tego rozwiązania jest przede wszystkim wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji między członkami grupy VAT" - informuje resort finansów.
MF przypomina także, że z początkiem 2023 r. zaczną działać zmiany w podatku od towarów i usług, wprowadzone w ramach tzw. SLIM VAT 3.
"To kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług. Zmiany zostaną wprowadzone w następujących obszarach - poprawa płynności finansowej firm, VAT w obrocie międzynarodowym - mniej formalności, szerszy zakres zwolnień z VAT, mniej korekt i przyjazne rozliczanie VAT, prostsze fakturowanie i mniej obowiązków, obniżanie sankcji VAT, konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji" - podało MF.
Wyjaśnijmy: tzw. grupa VAT oznacza grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowana jako podatnik VAT.
Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy posiadający siedzibę na terytorium kraju lub nieposiadający takiej siedziby (tworzą wtedy grupę w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na jego terytorium).
Podatnik może być członkiem tylko jednej grupy VAT.
Członkowie grupy VAT muszą być ze sobą powiązani. Chodzi o powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne (muszą istnieć nieprzerwanie przez okres, w jakim grupa VAT posiada status podatnika).
Dodajmy, że muszą istnieć łącznie trzy rodzaje powiązań.
Powiązania finansowe dotyczą udziałów bądź akcji w kapitale zakładowym (najprościej rzecz ujmując - jeden z członków grupy powinien posiadać ponad 50 proc. akcji lub ponad połowę głosów w organach kontrolnych).
Powiązania ekonomiczne związane są z charakterem prowadzonej działalności. Działalność członków grupy VAT powinna mieć taki sam charakter lub uzupełniać się.
Z kolei powiązania organizacyjne wiążą się z działaniem w porozumieniu lub pod wspólnym kierownictwem.
Zobacz także: