Podatki. Więcej pieniędzy dla organizacji pożytku publicznego; jest projekt rozporządzenia

W przyszłym roku zmienią się zasady przekazywania części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Opublikowano projekt rozporządzenia do ustawy podwyższającej możliwą donację na rzecz wskazanej organizacji, z 1 proc. na 1,5 proc. kwoty podatku.

Projekt rozporządzenia do ustawy podwyższającej z 1 proc. na 1,5 proc. kwoty podatku przekazanej na wskazaną przez podatnika organizację pożytku publicznego (OPP) został opublikowany w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów, ws. upoważnienia organu Krajowej Administracji Skarbowej do przekazywania 1,5 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Już nie 1 proc., a 1,5 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego

Jak podano w uzasadnieniu do projektu, od 1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie zmiana art. 45c ust. 8 ustawy PIT, będąca konsekwencją podwyższenia z 1 proc. na 1,5 proc. kwoty podatku należnego podlegającej przekazaniu na wskazaną przez podatnika organizację pożytku publicznego (OPP). "W związku z powyższym, na podstawie art. 45c ust. 8 ustawy PIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r., koniecznym jest wydanie nowego rozporządzenia w sprawie upoważnienia organu Krajowej Administracji Skarbowej do przekazywania 1,5 proc.  podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego" - dodano.

Reklama

Organem upoważnionym do realizacji zadania polegającego na przekazaniu 1,5 proc. podatku należnego, do wskazanych przez podatników organizacji pożytku publicznego, nadal pozostanie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy - wskazano.

Przypomnijmy: w efekcie zmian w przepisach na 2022 r. podatnicy mają prawo przekazać 1,5 proc. (a nie jak do tej pory 1 proc.) swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wyższą kwotę przekazać można w deklaracji PIT składanej za 2022 r. (rozliczenie w 2023 r.).

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: OPP | podatki | Urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »