Reklama

Pożyczyłeś od brata 10 000 zł? Musisz to zgłosić fiskusowi

Osoby należące do najbliższej rodziny, w przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9637 zł, objęte są zwolnieniem z podatku od czynności cywilno-prawnych po spełnieniu określonych warunków. Niższa kwota nie wymaga w ogóle zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Pożyczki pieniężne bardzo często są udzielane w gronie znajomych, a najczęściej wśród członków rodziny. Warto zatem wiedzieć, od jakiej kwoty należy je zgłosić do organu podatkowego. Trzeba ponadto pamiętać, że obowiązek uregulowania zobowiązania podatkowego ciąży na biorącym pożyczkę.

Przez umowę pożyczki pieniężnej pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, którą biorący zobowiązuje się zwrócić.

I grupa zwolniona do 9 637 zł

Reklama

Przede wszystkim należy pamiętać, że pożyczkę w ujęciu podatkowym należy rozpatrywać nie tylko na płaszczyźnie kwoty, ale także związków interpersonalnych występujących pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Wynika to bezpośrednio z faktu, iż w zależności od tego, jakie pokrewieństwo łączy strony umowy, ustawodawca przewidział możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, jakim obciążona jest ta czynność.

Pożyczka pieniężna zawarta pomiędzy osobami należącymi do I grupy podatkowej podlega zasadniczo zwolnieniu od podatku, pod warunkiem, iż jej wartość nie przekracza kwoty 9637 zł. W takiej sytuacji, czynność ta nie wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Dla przypomnienia, do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Pożyczki powyżej 9637 zł należy zgłosić do US w terminie 14 dni na druku PCC-3

Inaczej jest w przypadku, gdy umowa pożyczki pieniężnej, która została zawarta pomiędzy członkami najbliższej rodziny (należą do niej małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha), przekracza kwotę 9637 zł. W takiej sytuacji, by skorzystać ze zwolnienia, biorący pożyczkę zobowiązany jest w terminie 14 dni od zawarcia umowy zgłosić to we właściwym urzędzie skarbowym. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza PCC- 3.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Ponadto, musi on przedstawić dowód uzyskania środków, czy to w formie pieniędzy przekazanych na rachunek bankowy, lub też rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, czy też za pośrednictwem przekazu pocztowego.

Niedopełnienie warunków zwolnienia

Łączne spełnienie powyższych warunków jest niezwykle istotne, ponieważ tylko wtedy biorący pożyczkę może skorzystać z omawianego zwolnienia podatkowego. Przekroczenie ustawowego terminu 14 dni oznacza dla podatnika konieczność opodatkowania pozyskanych środków stawką 2 proc.

Pobierz darmowy: PIT 2011

Ponadto, gdy przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub też postępowania kontrolnego, biorący pożyczkę powoła się na fakt zawarcia takiej umowy, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pieniężnym, stawka podatku wynosi 20 proc.

Elżbieta Węcławik, Iwona Cackowska

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Dowiedz się więcej na temat: pożyczka | podatek | wartość | 000 | brata | Tax Care S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »