Prawo.pl: majątek ma zostać w rodzinie - darowizna korzystna podatkowo

Obawy związane z pandemią koronawirusa skłaniają wiele osób do zajęcia się swoimi sprawami spadkowymi na wypadek ewentualnej śmierci - pisze Prawo. pl. Zależy im, by przekazać dzieciom swój majątek w ten sposób, by uniknąć nadmiernego podatku - informuje portal.

Takim tanim sposobem przekazania majątku dzieciom może być darowizna. Według Prawo.pl darowizna przekazywana w najbliższej rodzinie (tzw. grupie zerowej) może być zwolniona z konieczności zapłacenia podatku od spadków i darowizn - bez względu na jej wartość - po spełnieniu dwóch warunków.

Pierwszym jest zgłoszenie otrzymania darowizny do urzędu skarbowego w ciągu pół roku, drugim - udokumentowanie otrzymania pieniędzy przelewem lub przekazem.

Robert Gniezdzia, radca prawny, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci, w wypowiedzi dla Prawo.pl zwraca uwagę, że dokonanie darowizny przez rodziców lub jedno z nich, na rzecz swojego dziecka kryje w sobie kilka pułapek podatkowych.

Reklama

Wyjaśnia, że jeśli matka chciałaby np. podarować środki pieniężne, można zawrzeć zwykłą umowę darowizny. Jeśli z kolei przedmiotem darowizny byłaby nieruchomość, wówczas bezwzględnie konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego, co wiąże się z kosztami.

Jak podaje Prawo.pl, rodzicom częściej niż kiedyś zależy, by darowizny na rzecz dzieci trafiły tylko do nich, a nie także do ich małżonków. Paweł Szmańkowski, doradca podatkowy w RSM Poland, uspokaja, że darowizna wchodzi do majątku osobistego, chyba, że darczyńca postanowił inaczej. To wola darczyńcy przesądza o wejściu przedmiotu majątkowego (pieniędzy, nieruchomości) do majątku wspólnego, bądź do majątku osobistego.

"Jeżeli zatem syn otrzyma pieniądze od matki, a z umowy nie wynika inaczej, to pieniądze wejdą do jego majątku osobistego. Jeżeli później z tych środków nabędzie on mieszkanie, mimo istnienia wspólności majątkowej, nieruchomość również wejdzie do jego majątku osobistego" - podkreśla Szmańkowski.

Potwierdza to też cytowana przez portal Agnieszka Jasica-Skalbmierska, doradca podatkowy, partner w ATA Finance. Tłumaczy, że mieszkanie otrzymane przez syna będzie stanowić element majątku osobistego małżonka, chyba że darczyńca zaznaczy, że jest to darowizna zarówno dla syna, jak i dla synowej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


PAP
Dowiedz się więcej na temat: darowizna | podatek od spadku | spadek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »