Resort finansów chce poluzować procedury akcyzowe dla węgla i LPG do celów grzewczych
Ministerstwo Finansów planuje poluzowanie procedur związanych ze zwolnieniem z akcyzy węgla oraz LPG, służących do ogrzewania gospodarstw domowych. Zgodnie z projektem zmiany rozporządzenia, w czasie epidemii nie potrzebna będzie część dokumentów.
Opublikowany w poniedziałek i przesłany do uzgodnień międzyresortowych projekt przewiduje możliwość sprzedaży wyrobów weglowych nabywcy końcowemu, korzystającemu ze zwolnienia z akcyzy bez konieczności przedstawiania przewidzianych przepisami poświadczeń tego zwolnienia. Projekt precyzuje, że chodzi o jednorazową sprzedaż węgla w ilości między 200 a 3000 kg.
W sytuacji ograniczeń epidemicznych problematyczna stała się możliwość spełnienia niektórych warunków zwolnienia od akcyzy, szczególnie w zakresie pozyskania od finalnego nabywcy węglowego oświadczenia, że odebrane przez niego wyroby węglowe są przeznaczone do celów uprawniających do zwolnienia od akcyzy - argumentuje MF.
W przypadku zwolnionego z akcyzy propanu-butanu (LPG) do celów grzewczych, projekt przewiduje zwolnienie z obowiązku przedstawiania tzw. zgłoszenia rejestracyjnego (AKC-R) oraz potwierdzenia takiego zgłoszenia (AKC-PR). Jak przypomina się w ocenie skutków regulacji, w warunkach epidemii nie da się dochować przewidzianych prawem terminów przyjmowania zgłoszeń i zwalniania z akcyzy.
Zniesione czasowo obowiązki powinny zostać dopełnione w termie trzech miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii - precyzuje projekt. Zgodnie z nim, wprowadzane ułatwienia obowiązywałyby wstecznie, od 14 marca 2020 r.