Resort klimatu i środowiska dopuszcza podniesienie maksymalnej stawki z tytułu rozszerzonej odpowiedzialności producenta

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział, że od początku jeste otwarty na rozmowy, ale konstruktywne; w sprawie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest za dużo grup interesów, dlatego to trudna materia.

Ozdoba mówił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" o projekcie zmian ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzającej system rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za opakowania jego produktów. Jak stwierdził, projekt w dużej mierze jest odpowiedzią na postulaty samorządów i w założeniu ma powstrzymać dynamikę wzrostu cen za wywóz odpadów.

Wiceszef MKiŚ nie wykluczył podniesienia w projekcie maksymalnej stawki opłaty opakowaniowej, jeżeli będzie to merytorycznie uzasadnione. - Przepisy zobowiązują nas do tego, by w ustawie określić maksymalną stawkę tej opłaty. Przypominam jednak, że faktyczne stawki - które będą obowiązywały, gdy ustawa wejdzie w życie w 2023 r. - określi rozporządzenie, które MKiŚ wyda na podstawie rekomendacji Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. IOŚ-PIB będzie mieć obowiązek przeprowadzenia analizy kosztowej dotyczącej zagospodarowania odpadów opakowaniowych. Na podstawie tej analizy resort wyda rozporządzenie, w którym określi stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań. Dziś trudno ocenić, jaka sytuacja będzie za rok i jakie stawki będą wtedy odpowiednie do skali wyzwań - powiedział Ozdoba.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Poinformował, że jesienią resort klimatu chce zaprezentować projekt ustawy poświęconej systemowi kaucyjnemu na wybrane rodzaje opakowań. - Chcemy zrobić to dobrowolnie, bo uważamy, że powstanie takiego systemu jest zasadne ekonomicznie. Rozwiązanie to sprawdziło się w innych krajach UE, a nie zawsze jest tam obowiązkowe. Dlatego nasza wyjściowa propozycja ma taki kształt. Na to, czy system ten będzie obligatoryjny czy dobrowolny, wpłyną stanowiska zgłaszane w toku konsultacji. Decyzję w tej sprawie będziemy jednak podejmować w kolejnym kroku - zapowiedział wiceminister.

Na pytanie, jakie opakowania obejmie system kaucyjny: butelki PET, szklane czy aluminiowe puszki, Ozdoba odparł, że na razie jest za wcześnie na odpowiedź i należy poczekać na projekt ustawy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ekologia biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »