Rewolucja w VAT od rzeczy używanych
Od stycznia 2014 roku polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług będą musieli zapłacić podatek VAT przy sprzedaży każdego towaru wykonywanego w działalności - przestanie bowiem obowiązywać przepis umożliwiający przedsiębiorcom uzyskanie zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży towarów użytkowanych minimum sześć miesięcy.
Od Nowego Roku przedsiębiorca będzie mógł sprzedać bez podatku komputer albo ladę chłodniczą, nawet gdy te towary nabył miesiąc wcześniej. Niestety, przedsiębiorca będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku VAT z tytułu ich sprzedaży tylko wówczas, gdy towary te były wykorzystywane do celów działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.
Obecnie, sprzedaż rzeczy używanych, korzysta ze zwolnienia ustawowego na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zwolnienie dotyczy podatników, którym przy nabyciu rzeczy ruchomej nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Nie bez znaczenia pozostaje definicja "towarów używanych". W ustawowym zakresie tego pojęcia mieszczą się rzeczy ruchome używane przez podatnika dokonującego ich dostawy co najmniej przez sześć pełnych miesięcy od dnia ich nabycia.
W 2013 roku okazało się jednak, że ustawowe uzależnienie zwolnienia z VAT od okresu używania towaru przez podatnika jest niezgodne z dyrektywą unijną nr 2006/112/WE.
Wadliwość zapisów polskiego ustawodawcy wskazał również Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrokiem z dnia 28 lutego 2013 r. stwierdził, że związanie zwolnienia podatkowego z czasem używania towarów wykracza poza jednoznaczną i bezwarunkową treść normy ww. dyrektywy. Zdaniem sądu, polska norma godzi w istotę przewidzianego w tym przepisie zwolnienia - aby nie opodatkowywać dostaw towarów, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, na zasadach przewidzianych w dyrektywie.
Polski ustawodawca, biorąc pod uwagę stanowisko sądu i dyrektywę unijną, zmienił ustawę o VAT w kwestionowanym zakresie. Z dniem 1 stycznia 2014 r. wejdzie w życie całkiem nowy przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczący zwolnienia z podatku VAT w przypadku sprzedaży towarów używanych.
Od stycznia 2014 roku, obowiązujące w Polsce zasady naliczania podatku VAT przy sprzedaży towarów używanych, będą zbliżone do regulacji unijnych. Tym samym zwolnienie podatkowe w omawianym przypadku będzie możliwe wyłącznie w stosunku do towarów wykorzystywanych na cele działalności zwolnionej od podatku.
Pamiętać również należy, iż zwolnienie podatkowe w przypadku sprzedaży rzeczy używanych będzie dopuszczalne tylko wtedy, gdy z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Do końca roku 2013 zostało jeszcze trochę czasu. Przedsiębiorcy, którzy planują sprzedać towar używany, powinni rozważyć, czy nie lepiej będzie sfinalizować transakcję jeszcze pod działaniem starych przepisów. Opłaca się pospieszyć. Za dwa tygodnie będzie drożej dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż opodatkowaną. Będą oni musieli opodatkować sprzedaż każdego składnika majątku. Długość używania rzeczy będzie bez znaczenia.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze