Reklama

Rozlicz się przez internet

Złożenie zeznania w ten sposób pozwala ograniczyć formalności do minimum. Wszystko załatwisz za pomocą jednego narzędzia - komputera. Taka forma rozliczenia gwarantuje oszczędność kosztów.

737785 - dokładnie tyle interaktywnych formularzy PIT wpłynęło od podatników do systemu e-Deklaracje do dnia 27 kwietnia 2011 roku - do godz. 13.Ministerstwo Finansów rozpoczęło akcję pt.: "Kiedy wpadnie pierwszy milion?", zachęcając do wspólnego, medialnego odliczania "do miliona" liczby złożonych deklaracji PIT przez internet. Do końca okresu rozliczeniowego zostało już niewiele czasu.

Poniedziałek zamiast soboty

Liczba 738 tys. obejmuje elektroniczne formularze PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT 16, 16A i 19A, zarówno z kwalifikowanym podpisem, jak i bez niego. Polscy podatnicy najchętniej korzystają z możliwości wysyłania PIT bez podpisu kwalifikowanego. Przykładowo stanowią one ponad 99 proc. najpopularniejszych zeznań PIT-37.

Reklama

Elektroniczne PIT-y bez podpisu kwalifikowanego najchętniej przesyłają ludzie młodzi: co czwarta osoba jest w wieku 21-30 lat, a prawie jedna trzecia ma od 31 do 40 lat. Spory odsetek to jednak osoby w średnim wieku i starsze - podatnicy pomiędzy 41-50. oraz 51-60. rokiem życia stanowią po ok. 17 proc. ogółu wszystkich rozliczających się przez internet, a blisko 7,5 proc. ogółu zeznań przesłały osoby w wieku 61-70 lat.

Dotychczas najwięcej deklaracji PIT wysłanych przez internet bez podpisu elektronicznego wpłynęło w województwie mazowieckim, śląskim i małopolskim. Wśród miast przewodzą Warszawa, Kraków oraz Łódź.

Urzędnicy też pomogą

Wszyscy, którzy do tej pory nie złożyli zeznania podatkowego za 2010 r., mogą skorzystać z ułatwień przygotowanych przez Ministerstwo Finansów w ramach akcji Szybki PIT. Już w najbliższą sobotę 30 kwietnia od godziny 9 do 13 pracownicy urzędów skarbowych w całym kraju będą pomagać w rozliczeniu podatku. Dodatkowo w piątek 29 kwietnia oraz 2 maja br. urzędy będą pracować dłużej.

Polecamy nasz serwis Podatki 2010

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej podatek można rozliczać do końca kwietnia. Jednakże w tym roku, ze względu na to, że ostatni dzień kwietnia przypada w sobotę, czyli w dzień wolny od pracy, rozliczyć można się także w dniu 2 maja.

Nie musisz stać w kolejkach!

Rozlicz się przez internet. Złożenie zeznania w ten sposób pozwala nie tylko ograniczyć formalności do minimum: podatnik załatwia wszystko za pomocą jednego narzędzia - komputera. Taka forma rozliczenia gwarantuje także oszczędność kosztów związanych z opłatami pocztowymi - wysłanie PIT-a jest darmowe. Kosztowny w utrzymaniu podpis elektroniczny też nie jest potrzebny, bez niego złożymy PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A oraz PIT-19A za 2010 r. PIT przez internet to także oszczędność czasu, ponieważ można go wypełnić i wysłać nie wychodząc z domu.

Osoby, które rozliczają się w ten sposób, unikną konieczności wypełnienia druku formularza odręcznie i wyczekiwania w kolejce w urzędzie skarbowym lub na poczcie. Od tego roku możliwe też jest złożenie zeznania rozliczonego wspólnie z małżonkiem bez wymogu złożenia przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa (UPL). Korektę deklaracji można złożyć w tej formie również bez podpisu kwalifikowanego.

Pamiętaj o potwierdzeniu

Program do wypełniania zeznań oferuje szereg ułatwień. Jest tak skonstruowany że cały proces rozliczenia rocznego załatwia się kilkoma kliknięciami. Jego dodatkową zaletą jest przejrzystość oraz to, że ma wiele przydatnych rozwiązań technicznych, m.in. obowiązkowe pola oznaczono ramką i dodatkowo opisano.

Program sprawdza na bieżąco poprawność wprowadzanych danych, np. formaty pól, wartość przysługujących limitów odliczeń oraz automatycznie wylicza pola na podstawie wprowadzonych wartości. Gwarantuje także bezpieczeństwo przesyłanych danych.

Nie ma powodu martwic się, czy złożony w ten sposób PIT dotarł do urzędu - program wydaje potwierdzenie w sytuacji poprawnego przebiegu całej operacji albo wyświetli odpowiedni komunikat.

Polecamy: PIT 2010

Dowiedz się więcej na temat: formalności | Minimum | ten

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »