Reklama

Rozlicz się z brytyjskim fiskusem do końca stycznia

31 stycznia mija termin rozliczania się z brytyjskim fiskusem za rok podatkowy 2009/10. To ostatni dzwonek, by to zrobić.

Za rok podatkowy 2009/10 - a więc za okres od 5 kwietnia 2009 r. do 5 kwietnia 2010 r. - należy się rozliczyć do 31 stycznia br. Podstawą do uzyskania zwrotu podatku jest zaświadczenie P60 lub P45. Do wydania tych dokumentów zobowiązany jest pracodawca. P60 zawiera informacje o twoich dochodach i podatkach za ostatni rok fiskalny.

Zaświadczenie to zatrudniony otrzymuje każdego roku w pierwszej połowie kwietnia. P45 wydawany jest z chwilą odejścia z firmy. Dokument ten stanowi wykaz dochodów i podatków w okresie całego zatrudnienia. Uwaga! W przypadku, gdy wykracza on poza ostatni rok podatkowy, konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia P60.

Reklama

Możesz liczyć na zwrot podatku

Kwota jaką zwróci ci brytyjski urząd skarbowy zależy od wysokości całkowitego dochodu brutto (Total pay) oraz sumy zaliczek zapłaconych na poczet podatku dochodowego (Total tax). Informacje te znajdziesz na zaświadczeniach P60 i P45. Na podstawie tych danych można obliczyć wysokość podstawy opodatkowania, którą stanowi dochód brutto pomniejszony o kwotę wolną od podatku (obecnie wynosi ona 6475 funtów).

Rachunek ten pokaże ci, w jakim progu dochodowym się znajdujesz. Dowiesz się też, wg jakiej stawki zostały one opodatkowane i poznasz wysokość podatku należnego fiskusowi. Najczęściej jest to kwota niższa od wysokości zaliczek zapłaconych na podatek dochodowy. To właśnie tą różnicę otrzymasz z powrotem. W niektórych przypadkach możesz odzyskać cały zapłacony podatek. Stanie się tak wówczas, gdy twoje dochody będą niższe od kwoty wolnej od podatku.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

O co zapyta brytyjski fiskus?

Oprócz jednego ze wspomnianych dokumentów będziesz musiał dostarczyć skarbówce wypełniony formularz Employment Record. Wpisuje się do niego historię zatrudnienia w ostatnim roku podatkowym (liczbę pracodawców, orientacyjne zarobki, stanowiska itp.).

Rozliczając się z brytyjskim fiskusem po raz pierwszy, należy wypełnić formularz P86 (Arrival in the United Kingdom). Druczek ten jest odpowiednikiem ankiety. Urząd podatkowy wypytuje w nim o historię pobytu na Wyspach, miejsca zamieszkania i zatrudnienia oraz plany na przyszłość. W tym miejscu podatnik musi określić się, na jak długo przyjechał do Anglii i czy zamierza sprowadzić rodzinę.

W sytuacji, gdy opuszczasz Wyspy lub przebywasz już w Polsce powinieneś wypełnić formularz P85 (Leaving the United Kingdom). Wypełniając druczek koniecznie podaj polski adres korespondencyjny. Nie zapomnij też wpisać numeru konta bankowego (pamiętaj o sort code). Jeśli nie posiadasz już rachunku na Wyspach wskaż konto zaufanej osoby. W przeciwnym razie będziesz musiał skorzystać z usług biura finansowego.

Wszystkie dokumenty wraz z zaświadczeniem P60 lub P45 urząd skarbowy odeśle ci na podany adres korespondencyjny. Pieniądze powinny trafić na konto w ciągu 3-12 tygodni. Inland Ravenue prześle ci też list z kalkulacją podatkową (Tax Calculation).

Maciej Sibilak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »