Rząd cichcem szykuje zmiany w podatkach

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił się z apelem do premiera Donalda Tuska o powstrzymanie planowanego przez resort finansów wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe.

Zdaniem organizacji, jeżeli regulacje opracowywane przez MF wejdą w życie, to np. nabywając paliwo na stacji benzynowej - będzie można być pociągniętym do odpowiedzialności, gdy dana stacja nie zapłaci podatku VAT.

"Ministerstwo w pewnej tajemnicy - projekt zawieszono w mało dostępnym miejscu na stronach Rządowego Centrum Legislacji z tygodniowym terminem «konsultacji społecznych» - przygotowuje zmiany w ustawie od podatków i usług (VAT) oraz Ordynacji podatkowej, które dotyczą «solidarnej odpowiedzialności podatkowej» nabywców za długi wobec Skarbu Państwa dostawców niektórych towarów i usług" - napisano w liście otwartym do premiera.

Reklama

Dodano, że zgodnie z projektem nabywca towaru będzie odpowiadał za zaległość podatkową sprzedawcy, gdy wiedział lub miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że podatek nie zostanie wpłacony przez jego dostawcę. "Projekt przewiduje również domniemanie działania w złej wierze przez nabywcę, jeżeli cena odbiega od ceny rynkowej. Innymi słowy: przedsiębiorca ma odpowiadać «solidarnie», jeśli ktoś, od kogo coś kupił, nie zapłacił podatku VAT na konto Urzędu Skarbowego" - napisano w apelu.

Polecamy: PIT 2012

Według organizacji trudno wiedzieć, czy ktoś, od kogo kupujemy zapłaci podatek, czy nie. "Skąd mamy wiedzieć, co to jest «cena rynkowa» wg Ministerstwa Finansów?" - pyta ZPP w liście do premiera.

"Sprawa wydaje nam się tak oczywista, regulacja tak niesprawiedliwa i nieuczciwa, że nie wymaga dalszego uzasadnienia. Apelujemy do Pana powstrzymanie groźnych dla Państwa i niemoralnych zakusów Ministerstwa Finansów" - podkreślono.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług i Ordynacji podatkowej, który ma ograniczyć wyłudzenia VAT w handlu prętami stalowymi. Przewiduje on m.in. wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe i skrócenie okresów rozliczeniowych w VAT. MF chce, by zmiany weszły w życie 1 lipca 2013 r.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że w łańcuchu transakcji prowadzących do wyłudzeń VAT w handlu prętami stalowymi uczestniczą także podatnicy, którzy w procederze tym biorą udział nieświadomie. Według MF kupując towar po zaniżonej cenie, firmy powinny zakładać, że niska cena wynika z nierozliczenia VAT przez wcześniejszych uczestników transakcji. Według resortu finansów obecnie nie ma możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności nabywców towaru za zobowiązania podatkowe sprzedawców, gdy nabywcy mogą podejrzewać, że sprzedawcy wyłudzają VAT w tzw. przestępstwach karuzelowych.

"Proponuje się zatem wprowadzić w podatku VAT instytucję odpowiedzialności podatkowej, zgodnie, z którą w określonych przypadkach nabywca odpowiadałby za niewypłacony przez dostawcę podatek (zaległość podatkową sprzedawcy). Instytucja ta byłaby zawężona do towarów «wrażliwych»" - napisano w uzasadnieniu do projektu MF. Zgodnie z nim na liście towarów wrażliwych mają się znaleźć: paliwa, złoto i wyroby ze stali.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatki | przedsiębiorcy | VAT | zmiany w podatkach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »