Rząd zapowiada zmiany w podatku miedziowym
Rząd zakłada zmiany w podatku od kopalin. Przyjęty we wtorek projekt nowelizacji przewiduje, że firmy wydobywcze będą mogły dokonywać darowizny od czerwca 2019 r. w wysokości do 5 proc. należnego podatku na rzecz lokalnych samorządów.
- Pewna cześć kwoty podatku miedziowego będzie mogła być przeznaczona na cele związane z działalnością samorządu terytorialnego, będzie odliczana od podatku z korzyścią dla mieszkańców. To dobry model współpracy między państwem a samorządem. Zależy nam na tym, by rozwój gospodarczy Polski służył wszystkim mieszkańcom - mówi premier Mateusz Morawiecki. I dodaje, że owoce wzrostu gospodarczego, efekty uszczelnienia podatków: VAT i CIT - są przeznaczane na różne działania rozwojowe.
- Znaleźliśmy bardzo dobra formułę, nad którą będziemy jeszcze pracować - tłumaczy premier.
Podatek od wydobycia niektórych kopalin jest pobierany w Polsce od kwietnia 2012 r. Jedynym płatnikiem tego podatku jest KGHM. Po sierpniu dochody z budżetu państwa z tytułu podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły 1,17 mld zł, co stanowi niewiele ponad 90 proc. planu. Według Ministerstwa Finansów w 2018 r. wpływy z podatku miedziowego osiągnął poziom ok. 1,6 mld zł.
Już od czerwca 2019 r. - o czym mówi minister finansów Teresa Czerwińska - część tego podatku będzie mogła trafić na cele społeczne, maksymalnie w wysokości 5 proc.
Przyjęty przez radę ministrów projekt ustawy, dotyczący zmian w podatku od kopalin, jest - o czym przypomina Czerwińska - adresowany do przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem surowców naturalnych. W założeniu firmy te, dzięki zaproponowanej nowelizacji, będą mogły w większym stopniu partycypować w rozwoju społeczności lokalnych.
- Dajemy możliwość odliczenia darowizny, która będzie dokonywana na rzecz jednostek samorządu terytorialnego: gmin, powiatów, województw, na terenie których działalność wydobywcza jest prowadzona - mówi minister finansów.
Darowizna w wysokości 5 proc. od podatku miedziowego będzie pomniejszać podatek i będzie przekazywana na rzecz lokalnych samorządów. - Będzie to pewna rekompensata, dodatkowe środki na cele społeczne i kulturalne - dodaje. - Mamy nadzieje ze te środki, pomniejszające podatek, będą wykorzystywane na dobre cele społeczne - podkreśla Czerwińska.
- To znaczący krok, rozpoczęcie dialogu wokół kształtu podatku miedziowego. KGHM to firma globalna, ale serce KGHM to Zagłębie Miedziowe. Przyszłość to inwestycje, to nowe technologie. Ta zmiana i praca nad formułą podatku miedziowego powodują, że możemy myśleć w zbalansowany sposób nad potrzebami firmy, państwa i społeczności lokalnych - mówi prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
Darowizna będzie liczona od kwoty należnego podatku miedziowego. Ponieważ podatek jest naliczany w ujęciu miesięcznym, pierwsze rozliczenie będzie możliwe już za czerwiec 2019 r.
Bartosz Bednarz