Reklama

Spóźnienie? Jak uniknąć kary fiskusa?

Podatnicy, którzy nie wiedzą, czy zdołają ogarnąć swoje podatki do 30 kwietnia, ryzykują karę w wysokości kilkuset złotych. W razie wątpliwości lepiej złożyć PIT roczny w terminie, a potem go skorygować w maju, z wyjaśnieniem, bez żadnej kary - radził podatnikom Artur M. Brzeziński w trakcie czatu zorganizowanego przez CZATerię i serwis Biznes.INTERIA.PL. Poniżej zapis z rozmowy.

Artur M. Brzeziński: Witam tych podatników, którzy ślęczą nad swoimi rozliczeniami rocznymi zamiast cieszyć się ładną pogodą.

gerwazy_bez_wazy: Rozliczyłem się już z podatku. Do zwrotu mam odsetki za kredyt mieszkaniowy. Rozliczyłem odsetki za okres, kiedy miałem zawieszony kredyt (pół roku) czy dobrze zrobiłem? Czy tych odsetek nie powinienem odpisywać?

- Zawieszony kredyt oznacza zmianę terminarza płatności rat - a odsetki są płatne i podlegają odliczeniu takie, jakie są zgodnie z zawartą wcześniej umową. Jest OK.

Reklama

miła_Jadwiga: Jestem z mężem 2 lata po ślubie, nie rozliczałam się z nim jeszcze wspólnie. Czy faktycznie warto?

- Warto, jeżeli mąż płaci podatek 32 proc., a Pani 18 proc. (albo odwrotnie). Warto jeżeli któreś z Was nie ma dochodów, a drugie ma. Nie warto, jeżeli może być tak, że mąż nakręci coś przy wykazywaniu swoich dochodów - w razie problemów podatek ze wspólnego zeznania jest należny od razu od obojga małżonków.

***Andrzej***.: jaka kara grozi za spóźnienie się kilka dni ze złożeniem deklaracji podatkowej?

- W sumie grzywna może wynieść i kilka milionów, w praktyce to do kilkuset złotych. Można jednak wnieść o niekaranie, uzasadniając to szczególnymi okolicznościami, czasem urzędy odstępują od karania. Przydatna byłaby rozmowa z naczelnikiem US.

Mateusz23(1): Witam. Czy stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych podlega opodatkowaniu?

Artur M. Brzeziński: Rozumiem, że chodzi o stypendium specjalne dla uczniów, studentów - jest dobrze, zwolnione z podatku dochodowego.

nadesłane pytanie: Dzień dobry, zarabiam dwa razy więcej niż żona - ja 50 tys., ona 25 - rocznie. Opłaca nam się rozliczać wspólnie? Co wtedy z ulga internetową, jeśli lepiej rozliczyć się osobno?

- Wybór wspólnego rozliczenia nie zmieni wysokości podatków. Odliczeń też nie zmieni. Tylko gdy macie odliczenia od podatku na jedną osobę, przy wspólnym zeznaniu można je odliczyć od wspólnego podatku, tego się nie da zrobić przy oddzielnych zeznaniach.

MariuszJef: Mam zapytanie, co do działalności gospodarczej rozliczanej na zasadzie ryczałtu. Czy rozliczenie powinno być złożone do końca stycznia czy kwietnia?

- Ryczałt PIT-28 oczywiście do końca stycznia, nie ma tu wyjątków.

miła_Jadwiga: Słyszałam, że mogę sobie odpisać od podatku jakąś kwotę, dlatego, że nie pracuję w miejscu zameldowania. Jak to działa?

- Można uwzględnić koszty uzyskania przychodu wyższe o 1/4 ze względu na ten fakt - ale zwykle ujmuje to już pracodawca w PIT-11 na podstawie oświadczenia pracownika. Można też odliczyć wydatki na imienne bilety okresowe, jeżeli wydatki na ten cel są wyższe, niż zryczałtowane koszty wynikające z PIT (z ustawy).

ziembonruks: Czy to prawda, ze już nie można rozliczać internetu w tym roku?

- Można, można, to zmienia się dopiero za rok.

boniM: Mój wujek zmarł we wrześniu 2012 roku. Czy rodzina musi rozliczać jego dochody za 2012 rok?

- Rodzina powinna zgłosić w US fakt, że są takie dochody. Urząd po przeprowadzeniu postępowania wyda decyzję o wysokości podatku czy nadpłaty. Uwaga - jeżeli jakieś dochody z pracy nie zostały wypłacone przed śmiercią, to wchodzą bezpośrednio do masy spadkowej, nie ujmuje się ich w ww. postępowaniu.

AGA___51: Dzień dobry.Jak rozliczyć koszty ponoszone na miejsce parkingowe, które wynajmuję znajomej? W rozliczeniu czynszu nie ma oddzielnie kosztów ponoszonych przeze mnie za to miejsce, a chcę płacić podatek tylko od dochodu.

- Jeżeli nie jest Pani w stanie udowodnić związku przyczynowego pomiędzy ogólnym wydatkiem (łącznym) a tym miejscem parkingowym, to kosztu nie będzie. Może oprócz rozliczenia uda się załatwić od dysponenta parkingu jakieś dodatkowe oświadczenie itp. - liczy się każdy dowolny wiarygodny dowód (oprócz samego dowodu zapłaty oczywiście).

luksuss81: Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Mam samochód i rachunek za usługę medyczną. Czy mogę skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

- Wydatków na "zwykłą" ogólną wizytę u lekarza czy lekarza specjalisty nie da się odliczyć w uldze rehabilitacyjnej.

AGA___51: Czyli administracja powinna dać mi zaświadczenie jakie są koszty tego miejsca?

- Takiego obowiązku prawo nie przewiduje. Jednak może wydać.

weksel: Pożyczyłem od teścia w zeszłym roku 12 000 zł - przelewem. Oddałem mu w ratach połowę a połowę mi anulował - dobry teść. Mam te 6000 zł jakoś ujmować, czy udawać, że oddałem wszystko? To były przelewy. US to może sprawdzić?

- Oj, pechowo. Jeżeli na przelewie od teścia jest napisane, że to pożyczka - to mam nadzieję, że zgłoszono pożyczkę w US i opłacono PCC. Jeżeli teść umorzył te 6000 tys. zł, to może lepiej jednak uznać, że pieniądze zostały oddane, a teść dał darowiznę 6000 zł, dzięki czemu kwota ta będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Co prawda zwolnienie z długu to też darowizna (są stosowne interpretacje) to jednak nie w każdym US taki pogląd jest akceptowany. W każdym bądź razie zwolnienie z długu nie wymaga zgłoszenia w US, jeśli wcześniej nie było innych darowizn od teścia w ciągu ostatnich 5 lat.

MariuszJef: Czy warto składać korektę do PIT z poprzedniego roku? Źle wykazałem dochód i nie wiem czy będzie za to kara. Po prostu zapomniałem.

- Po złożeniu korekty kary nie będzie, jeżeli do korekty zostanie dołączone wyjaśnienie. Pewnie, że warto. Do tego jeżeli błąd polega na różnicy pomiędzy pitem od pracodawcy a kwotami w pit rocznym, to urząd sam może wychwycić różnicę. Wtedy może być kara lub nie, zależnie od woli US.

.***Andrzej***.: Gdzie można uzyskiwać informacje o rozliczeniach podatkowych? Czy mogę pójść do każdego Urzędu Skarbowego i zawracać paniom urzędniczkom głowy?

- 801055055 to numer krajowej informacji podatkowej, święty dla każdego podatnika. W urzędzie możemy jedynie liczyć na dobrą wolę urzędnika i jego wolny czas, w gruncie rzeczy może nas odesłać na tę infolinię. Przy tej okazji dodam - bo nie każdy wie - że PITy roczne osobom nie prowadzącym działalności gospodarczej mogą wypełniać (i doradzać) jedynie licencjonowani doradcy podatkowi!

starypryk_57: W sierpniu 2012 roku wykreślony zostałem z rejestru podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jaki rodzaj PIT-u mam złożyć za 2012 rok? Składałem PIT-36 za 2011.

- PIT-36, nawet gdy przychód, koszty i dochód z działalności wyniosły w 2012 r. zero.

fogel5: Czy US podczas kontroli może wejść na konto osoby kontrolowanej bez decyzji sądowej?

- US może żądać wyciągu z konta, jeżeli informacje tam zawarte są związane z działalnością gospodarczą (czy ogólnie - z przedmiotem kontroli). W razie braku współpracy zostanie wszczęte postępowanie karne skarbowe i w jego ramach zostanie uzyskany dostęp do konta (nawet jeżeli ostatecznie do ukarania nie dojdzie i sprawę umorzy się).

weksel: Jeszcze do 12 000 tys. od teścia . W tytule przelewu było że to pożyczka i nie zgłosiłem tego. Teraz zgłosić, czy czekać aż się przedawni? US sprawdza wyciągi z konta?

- Urząd nie sprawdza sam z siebie wyciągów, jednak zgłosić! Jeżeli zięciu zgłosić, to teraz, możesz liczyć na PCC z odsetkami (małe) oraz ewentualnie 300 zł kary za zwłokę (proś o niekaranie naczelnika US). Jeżeli nie zgłosisz, a urząd odkryje to przy jakiejś okazji - stawka podatku i kara będą o wiele wyższe!

Marcin_0000: Czy pożyczane na krótko pieniądze sąsiadowi ok. 1000 zł należy zgłaszać? Jeśli tak to w jaki sposób i jakie są od tego podatki?

- Pożyczek do 5000 zł od jednej osoby w ciągu trzech lat nie opodatkowujemy.

PIT-37: Pracuje na 2 umowach o prace w 2 różnych miejscach. Mam własne mieszkanie. Płacę alimenty na dwoje dzieci. Co mogę odliczyć od dochodu?

- W tej sytuacji raczej coś doliczyć. Jeżeli koszty uzyskania przychodu z obu zakładów pracy przekroczą limit ustawowy - w zeznaniu rocznym trzeba będzie wpisać sumę mniejszą, niż wynikająca z PIT-ów 11. No ale zawsze można odliczyć ulgę prorodzinną, jeżeli rodzic wychowuje dziecko (same alimenty nie oznaczają wychowywania).

_bbbblondiiiii: Czy zaświadczenie o dochodach z Niemiec musi tłumaczyć biegły przysięgły?

- Różne są cele, podstawy prawne i wymogi w różnych sytuacjach. Ogólnie Ordynacja podatkowa mówi o tłumaczeniu, nie musi to być tłumacz przysięgły, może przetłumaczyć i podatnik sam.

on1807: Jak wygląda odliczenie podatku jeśli ktoś wygrał w konkursie samochód?

- Zależy w jakim konkursie. Jeżeli ogłaszany w prasie - to nagroda jest wolna od podatku. Jednak przy sprzedaży samochodu wkrótce po wygranej mogą być kłopoty. Zgodnie z przepisami wartość samochodu stanowi koszt i nie wystąpi dochód do opodatkowania. Wiem jednak, że niektóre US uznają, że samochód otrzymano za darmo, więc i kosztów przy sprzedaży żadnych nie ma. Należy się uprzeć i podatku nie płacić! Dokładnie.

ŻądlePanny: Witam, proszę mi powiedzieć, o co chodzi z podatkiem zryczałtowanym do kwoty 200zł brutto? Do takiego rachunku firma nie wystawia mi pita, ponieważ się nie wykazuje takiego małego dochodu.

- Dokładnie tak, przy niewielkich kwotach zleceń czy umów o dzieło podatek pobierany jest w sposób zryczałtowany od przychodu i pomimo wystawienia PIT-11 nie umieszcza się w nim tych drobnych zleceń. Podatek został już zapłacony i rozliczony za podatnika (choć był trochę wyższy).

emerytka000: Jestem emerytką. W zeszłym roku legalnie pracowałam 7 miesięcy w UK. Jak to rozliczyć i czy w ogóle muszę to rozliczać w Polsce?

- Dochód z Wielkiej Brytanii jest zwolniony w Polsce z podatku, ale trzeba go wykazać w PIT rocznym PIT-36 razem z dochodami z emerytury, bo z jego powodu podatek dochodowy od samej emerytury może być wyższy (i pewnie będzie). To unikanie podwójnego opodatkowania tzw. metodą wyłączenia z progresją (progresja - czyli płacimy więcej od dochodów opodatkowanych...)

fogel5: Jeśli żona jest na urlopie wychowawczym a w roku podatkowym 2012 nie zarobiła ani złotówki, może nie składać zeznania czy musi wykazać po prostu stawki zerowe?

- Jeżeli nie miała zarejestrowanej działalności gospodarczej, to nie musi składać, może już szykować się na majówkę.

marcin_wyz: Czy można przy błędnie niektórych wypełnionych polach w PIT i poprawionych na miejscu przez panią z urzędu podpisać się za osobę której ten PIT się tyczy?

- Tak - własnym imieniem i nazwiskiem, i tylko, jeżeli osoba ta nas upoważniła do reprezentacji w US (w przypadku gdy nie jest to małżonek US będzie wymagać pełnomocnictwa, i ewentualnie opłaty skarbowej od jego przedłożenia 17zł). Nie podpisujemy się cudzym imieniem i nazwiskiem!

galbar: Jakie koszty uzyskania przychodu powinnam wpisać do rozliczenia podatkowego jeśli w jednym zakładzie pracy pracowałam do połowy lutego, a w innym zakładzie od 20 lutego do końca roku, a pierwszy pracodawca ujął KUP w PIT 11 w wysokości za 4 miesiące?

- Są pewne limity kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli suma z obu pitów nie przekroczy limitu, w przypadku pracujących na miejscu 2002,05 zł, a w przypadku dojeżdżających 2502,54 zł, to można spokojnie zsumować dane z PIT-11. Proszę też nie przejmować się danymi z PIT-11, tymi kosztami z 4 miesięcy - to pracodawca odpowiada w razie czego za niepobrany podatek.

Marcin_0000: W sprawie 200zł. Czyli jeśli ja miałem taką umowę to PIT-11 nie powinienem otrzymać? Mi firma wystawiła takiego PITa na kilka razy do 200zł, łącznie niecały 1500. Z inna firmą nie mogłem się w tej sprawie dogadać i wliczyłem na podstawie rachunków do PIT-36 jako inne dochody. Czy to bardzo źle? Co teraz?

- Po pierwsze, jeżeli kwota w umowie nie przekroczyła 200 zł, to pracodawca i zatrudniony nie mają wyboru - podatek zryczałtowany i niewykazanie w pit rocznym. Niby można połączyć umowy, ale pamiętajmy - zawieranie umów w celu obejścia przepisów podatkowych (żeby była wyższa kwota) skutkuje nieważnością umów. Choć nikt pewnie na to nie wpadnie, że tak zrobiono, odradzam. Po drugie, wykazanie w pit rocznym kwot dochodu opodatkowanych już ryczałtowo jest nieprawidłowe. Pewnie, że urząd się nie zorientuje, bo inne dochody to też dochody, do których PIT się nie wystawia - jednak po co płacić dodatkowy 18 proc. podatek?

BaNiP: Witam, właśnie otrzymałem informację, że nie działają serwery w Ministerstwie Finansów i nie można składać e-Deklaracji. Ponoć zakończenie naprawy jest nieznane. Co w takim wypadku, skoro dziś mija termin wysyłania deklaracji podatku VAT?

- Mój klient przed godz. 11 jeszcze wysyłał z Singapuru, on miałby pewien kłopot - Państwu zaś zalecam wysyłkę pocztą. Faktem jest, że kiedyś już chyba przedłużono z takiego powodu termin składania deklaracji, jednak nie liczyłbym na to obecnie - przezorny zawsze ubezpieczony. Lepiej wysłać, chyba że MF ogłosi stosowny komunikat.

gutrewo: Ile lat trzeba trzymać na dysku potwierdzenie wysłania deklaracji przez internet?. Czy lepiej to wydrukować i trzymać jak stare pity w teczce?

- Najlepiej do upływu okresu przedawnienia - czyli do końca 5 roku od końca roku, w którym deklarację złożono. Wydruk jest dobry, plik też. Tak naprawdę chodzi o te litery i cyfry z potwierdzenia, na ich podstawie można odszukać dane na serwerach MF.

pawpawel11: Witam, czy jak mam dziecko, ma ono 1,5 r. to czy mogę z jego tytułu tez coś rozliczyć?

- Tak, od podatku 1112,04 zł rocznie razem z mężem/żoną (ojcem/matką). Jednak do odliczenia potrzebny jest podatek - jeżeli będzie mniejszy to i odliczenie będzie mniejsze.

grzes854: Czy dłuższy czas oczekiwania na zwrot podatku może oznaczać, że US szykuje kontrole? Ostatnio o złożeniu zeznania przez e-Deklaracje zwrot miałem po tygodniu teraz czekam już miesiąc.

- Miesiąc to nie jest długo. Im później składamy PIT, tym dłużej będziemy oczekiwać na zwrot, bo urzędnicy muszą opracować większą ilość zeznań. Na zwrot US ma 3 miesiące.

Tentemerens: Głośno ostatnio o kryptowalucie BitCoin - jak należy rozliczyć się z zysków uzyskanych na internetowych giełdach tej kryptowaluty?

- Biorąc pod uwagę krach na giełdach bitcoin - gratuluję zysków. Są to przychody z praw majątkowych (raczej nie są to instrumenty finansowe, choć należałoby sprawdzić regulaminy). Trzeba też uwzględnić umowy w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu biorąc pod uwagę to skąd przychód został uzyskany (na jakich warunkach działa giełda, kto wypłaca, w jakim kraju. Najpewniej jednak trzeba wykazać w PIT rocznym PIT-36, jako przychody z praw majątkowych, a kosztami uzyskania przychodu będą wydatki na nabycie "waluty" oraz opłaty i prowizje.

Lalalalalalalall: Jestem na L4. Miałem okazję dorobić sobie na umowę o dzieło (kwota była rozliczona ryczałtem). Czy ZUS w jakiś sposób może się komunikować z US?

- Jak można tak naciągać nasz biedny ZUS... Urząd skarbowy przy rozliczeniu podatku ryczałtem nie otrzymuje od pracodawcy informacji imiennej, to znaczy nie wie, od kogo pracodawca ten podatek rozliczył. Do tego podatnik przy takich małych zleceniach nie wpisuje tego rodzajów dochodu do PITu rocznego, więc i tutaj nikt się nie dowie. Jednak jako doradca podatkowy muszę stanowczo zachęcić do prawidłowego wykorzystywania zwolnień lekarskich choćby dla własnej moralnej satysfakcji. I zdrowia.

Marcin_0000: Pytanie od znajomej: Firma w której pracuje chciała jej poprać w grudniu wyższy podatek (32%) ale odstąpiła od tego na podstawie oświadczenia o wspólnym rozliczeniu z mężem. Mąż jednak również ma wyższy podatek. Czy poza dopłatą podatku w rozliczeniu rocznym mogą być jakieś konsekwencje (dla kogo?) pobrania niższego podatku PIT od wynagrodzenia?

- Jeżeli w chwili składania oświadczenia dochody małżonka mieściły się w przedziale 18%, to oświadczenie zostało złożone zgodnie z prawdą. Jednak przy zmianie stanu faktycznego trzeba złożyć oświadczenie o zmianie, ze dochody są już wyższe. Niedopełnienie tych obowiązków może rodzić odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe (odsetki) oraz odpowiedzialność karną skarbową.

grzes854: Jak długo mogę odliczyć wydatki na remont mieszkania? Remont wykonałem 3 lata temu, rachunki mam dalej, w tym roku ich tez nie rozliczyłem, Będę mógł to zrobić w przyszłym roku?

- Ale już nie ma ulgi remontowej, i to od dość dawna. Nie da rady odliczyć tych rachunków.

on_poz_normalną!: Komornik zabiera mi czynsze i przekazuje byłej żonie z tytułu zasądzonych alimentow na byłą żonę.Kto ma płacić podatek od dochodu?

- Oczywiście wynajmujący opłaca podatek. Fakt, że pieniądze nie wpływają faktycznie na jego konto nie ma znaczenia, przychód został pozostawiony do dyspozycji podatnika i trzeba go wykazać w PIT rocznym. I dopłacić podatek z własnej kieszeni w tej sytuacji.

MariuszekJef: Czy jak są różne źródła dochodów (umowa o pracę, najem, papiery wartościowe, działalność gospodarcza) to czy trzeba składać aż 4 PITy?

- PITy składamy maksymalnie 3. PIT-38 na dochody kapitałowe oraz pit-28 za najem prywatny lub działalność gospodarczą opodatkowaną na ryczałcie. Reszta albo do PIT-36 albo do PIT-37. No i zapomniałem o PIT-36L, jeżeli podatek liniowy, czyli w sumie mogą być trzy zeznania w jednym roku. Już mi się miesza - jest sporo wariantów, jednak 4 pity nie wystąpią nigdy.

fogel5: deklaracji. Moje pytanie: Na jakiej zasadzie US może naliczyć odsetki za okres w którym dysponował moimi pieniędzmi. Zasada jest taka, że odsetki można naliczać za okres w którym pieniądze się należą ale ich nie ma. US miał moje pieniądze tylko nazwał je nadpłatą zamiast zaliczką na podatek dochodowy.Jak to jest?

- Urząd z urzędu zalicza kwoty nadpłat na zaległości podatkowe. Jeżeli jednak była to zaliczka w ciągu roku, to nadpłata robi się z niej dopiero po złożeniu PITu rocznego - może tu jest przyczyna nieporozumienia. Pieniądze były w urzędzie, ostatecznie wyszedł zwrot, ale w ciągu roku z innego tytułu były naliczane odsetki.

Bruce.: Czy jeśli zgłoszono darowiznę, to trzeba to jeszcze jakoś zaznaczyć w rozliczeniu rocznym?

- Darowizna jest opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (albo jest z niego zwolniona). PIT roczny dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. To dwa różne podatki, darowizn nie wykazujemy w PIT (chyba że jako odliczenie). UWAGA w sprawie terminów zwrotów: urząd ma 3 miesiące od daty złożenia PIT rocznego na wypłacenie nadpłaty. Im później złożymy PIT, tym dłużej będziemy czekać. CI z 30 kwietnia na pewno poczekają bite 3 miesiące...

kalambura5: Jak sprzedałem papiery wartościowe w grudniu a pieniążki dostałem już w 2013 roku czy dochód wykazuje się za 2012 czy już 2013 roku?

- W przypadku papierów wartościowych przychód liczy się należny, nie faktycznie otrzymany, zatem data umowy decyduje.

wsx: Sprzedałem kilka akcji z zyskiem. Mam to ujawniać w PIT?

- Warto, szczególnie że dom maklerski powiadomi o tym fakcie US na PIT-8C - warto, aby zeznanie roczne było zgodnie z tą informacją od maklera. Na koniec dobra rada od wujka dla tych, którzy nie wiedzą, czy zdołają ogarnąć swoje podatki do 30 kwietnia. Spóźnienie może kosztować co najmniej kilkaset złotych. Jeżeli macie jakieś drobne wątpliwości, lepiej złożyć PIT roczny w terminie, a potem go skorygować 2, 3, czy 30 maja, z wyjaśnieniem, bez żadnej kary. Oczywiście nie namawiam do wysyłania PITu rocznego in blanco, z samym podpisem i samymi zerami, a potem do uzupełnienia go w korekcie już w maju - no ale teoretycznie takie rozwiązanie jest również zgodne z obowiązującym prawem.

- Powodzenia!

Pobierz za darmo program PIT 2012

Na co do kina?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »