Reklama

Szczegóły w sprawie opłaty reprograficznej niebawem - Zwinogrodzka

Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka powiedziała, że oczekuje na wpisanie projektu ws. zmian w naliczaniu opłaty reprograficznej do wykazu prac legislacyjnych rządu; wysokość opłaty będzie jeszcze przedmiotem konsultacji.

Zwinogrodzka wyjaśniła w rozmowie z "Do Rzeczy", że zmiany w naliczaniu opłaty reprograficznej to jeden z aspektów projektowanej ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, która "stanowi systemową zmianę warunków pracy w dziedzinie kultury, zaniedbywanej u nas od kilkudziesięciu lat".

Reklama

- Oczekujemy teraz na wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu i, gdy to nastąpi, ogłosimy go i poddamy pod konsultacje publiczne i międzyresortowe - poinformowała.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Jak mówiła, wysokość opłaty od smartonów i laptopów będzie jeszcze przedmiotem konsultacji. - Z pewnością stawka nie będzie identyczna dla wszystkich urządzeń i nośników danych (...). Najważniejsze jest, aby kwoty, które dotąd zostawały przez lata w kieszeni producentów sprzętu, trafiły wreszcie - tak jak w większości rozwiniętych krajów - do artystów pozbawionych wynagrodzenia za swoją pracę wskutek masowego, bezpłatnego kopiowania i odtwarzania ich utworów na urządzeniach elektronicznych - stwierdziła wiceminister.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Wskazała, że teraz opłata dotyczy archaicznych urządzeń, jak magnetowidy czy magnetofony. Zauważyła również, że branża elektroniczna jest jedną z nielicznych, które przeżywają prosperity.

Zwinogrodzka zwróciła uwagę, że w Niemczech, gdzie taka opłata jest najwyższa, ceny urządzeń bywają niższe o kilkaset, a czasem tysiąc złotych. - Zatem ta rekompensata (dla artystów, PAP) nie podwyższa automatycznie ceny, pokrywana jest bowiem z marży producentów i odrobinę uszczupla ich zysk - powiedziała.Dowiedz się więcej na temat: podatek cyfrowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »