Transfer środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy
Przypadki, kiedy dochodzi do powstania różnic kursowych od środków pieniężnych na rachunku walutowym oraz zasady ich ustalania, reguluje art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop. Powstałe różnice kursowe stanowią koszty uzyskania przychodów, gdyż są to ujemne różnice kursowe.
Spółka z o.o. przelała środki z rachunku w euro na rachunek podstawowy prowadzony w złotych. Bank przeliczył transakcję po kursie z dnia przelewu, niższym od kursu, po którym środki były wycenione na moment ich wpływu na konto walutowe. Czy powstałe różnice kursowe stanowią koszty uzyskania przychodów?
Powstałe różnice kursowe stanowią koszty uzyskania przychodów, gdyż są to ujemne różnice kursowe.
Przypadki, kiedy dochodzi do powstania różnic kursowych od środków pieniężnych na rachunku walutowym oraz zasady ich ustalania, reguluje art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop. Z przepisów tych wynika, że jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest:
•niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni - powstają dodatnie różnice kursowe,
•wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni - powstają ujemne różnice kursowe.
Stosownie do art. 15a ust. 4 updop, przy obliczaniu różnic kursowych należy uwzględnić kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego (art. 15a ust. 8 updop).
Transfer środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy jest transakcją związaną ze sprzedażą waluty. Wynika to z faktu, że jednostka sprzedaje walutę bankowi, który w ramach zapłaty wpłaca odpowiednią kwotę na rachunek w złotych. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 grudnia 2017 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.135.2017.2.BK. Wobec tego do wypływu środków z rachunku walutowego powinien być zastosowany kurs, po którym bank kupił walutę. Należy przy tym mieć na względzie art. 15a ust. 5 updop, w myśl którego kurs faktycznie zastosowany nie powinien być wyższy ani niższy o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty.
W opisanym stanie faktycznym, różnice kursowe od środków własnych spółka powinna ustalić jako różnicę pomiędzy wartością tych środków ustaloną na moment ich wpływu na rachunek a wartością otrzymaną z przeliczenia przelewanej waluty po kursie faktycznym po jakim bank dokonał przeliczenia waluty na złote. Rozchód waluty z rachunku walutowego w związku z transferem środków na rachunek złotowy nastąpił po kursie niższym od kursu, po którym środki były wycenione na moment ich wpływu na konto walutowe. Wobec tego wartość otrzymanych lub nabytych środków w walucie obcej w dniu ich wpływu była wyższa od wartości tych środków w dniu wypływu tych środków. Wobec tego powstały ujemne różnice kursowe, które stanowią koszty uzyskania przychodów.
Przegląd Podatku Dochodowego Nr 5 z dnia 2018-03-01
GOFIN podpowiada