TSUE o opodatkowaniu działalności rolniczej w Polsce
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważny wyrok w sprawie C-697/20, mający istotne znaczenie dla opodatkowania VAT działalności rolniczej w Polsce.
Zgodnie z polskimi przepisami, podatnikiem VAT w związku z działalnością gospodarstwa rolnego może być tylko jeden ze współwłaścicieli.
- Praktyka była więc taka, że jeżeli małżonkowie opodatkowują swą działalność na zasadach ogólnych, to nie mogą prowadzić dwóch odrębnych działalności opodatkowanych VAT w ramach jednego gospodarstwa rolnego - mówi dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie powyższych regulacji miało chronić budżet państwa przede wszystkim przed nadużyciami wynikającymi z działalności współwłaścicieli/małżonków, z których jeden posiada status rolnika ryczałtowego (zwalniającego z VAT sprzedaż płodów rolnych), a drugi rozlicza VAT na zasadach ogólnych (korzystając z pełnego prawa do odliczenia VAT naliczonego).
Jednak ryzyka takich nadużyć obiektywnie nie ma w przypadku, w którym każdy ze współwłaścicieli rozlicza VAT na zasadach ogólnych.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Potwierdził to właśnie TSUE, wskazując, że faktycznie prowadzący odrębne "firmy" małżonkowie, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, nie powinni być pozbawiani możliwości "samodecydowania" o swoim statusie podatkowym jako podatnicy VAT w związku z prowadzeniem działalności rolniczej w ramach jednego gospodarstwa rolnego.
- Wyrok otwiera możliwość odzyskania nadpłaty lub wznowienia postępowań zakończonych wadliwymi decyzjami podatkowymi pozbawiającymi rolników prawa do odliczenia VAT naliczonego z powodu wcześniejszej rejestracji na VAT innego współwłaściciela gospodarstwa rolnego - wyjaśnia dr Matarewicz.