Twój e-PIT za 2021 rok. Jak rozliczyć podatek przez Internet?

Twój e-PIT to usługa internetowa, która pozwala rozliczyć się z podatku na podstawie deklaracji rocznej sporządzonej przez urząd skarbowy. Jest sporym ułatwieniem dla podatników, którzy nie muszą korzystać z usług księgowych i zapewnia spokojną głowę części podatników, którzy od 2019 roku nie muszą samodzielnie sporządzać zeznań rocznych. Zeznania podatkowe za 2021 rok będą dostępne online od 15 lutego, a my już teraz przypominamy, jak działa usługa e-PIT.

e-PIT. Jak rozliczyć podatek przez Internet?

Usługa Twój e-PIT to rozwiązanie, które pozwala podatnikowi kontrolować i akceptować przygotowaną deklarację. To stosunkowo nowa usługa, dzięki której roczne zeznania podatkowe dla osób fizycznych są automatycznie przygotowywane i udostępnione online przez Krajową Administrację Skarbową. 

Osoby, które korzystają z e-PIT, od 2019 roku nie muszą wypełniać żadnych dokumentów, aby rozliczyć swój podatek. 

Usługa e-PIT przysługuje z automatu każdemu, kto rozlicza się na formularzu PIT-37 i PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36. Jego zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na podatnika w wersji elektronicznej w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl.

Reklama

e-PIT. Jak się zalogować?

O tym, jak zalogować się do Twój e-PIT, decyduje sam podatnik. Pierwszy sposób to zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego poprzez dane podatkowe. Aby dostać się do systemu, należy podać PESEL albo NIP i datę urodzenia. Należy także wpisać:

  • kwotę przychodu z deklaracji 
  • jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika 

i potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji. Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi zero, pozostają dwie kolejne opcje logowania do e-PIT

Inne możliwości zalogowania do usługi Twój e-PIT to użycie serwisu rządowego login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną) lub przy pomocy aplikacji mObywatel. Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego należy wybrać "Twój e-PIT". Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Twój e-PIT - jak złożyć PIT-37 i PIT-38?

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, masz kilka opcji. Możesz od razu zaakceptować przygotowane zeznanie roczne, a jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, możesz zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Wśród opcji e-PIT jest także możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku. Można także zmienić dane ulgi na dzieci.

Twój e-PIT to także szansa na dodanie innych danych, jak np. odliczenia darowizn przekazanych na walkę z COVID-19, ulga termomodernizacyjna, odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania Internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

E-PIT daje także możliwość odrzucenia przygotowanego PIT i wypełnienia go samodzielnie poprzez formularz w usłudze Twój e-PIT lub rozliczenia się w innej formie. Wówczas zeznanie z usługi Twój e-PIT nie jest brane pod uwagę. 

Najważniejsze jednak, że możesz nie zrobić nic. Wtedy 30 kwietnia rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie uznane za złożone, chyba, że rozliczyłeś się wcześniej lub w innej formie. 

Jak złożyć PIT-28 i PIT-36?

W podobny sposób w usłudze Twój e-PIT złożysz PIT-28 oraz PIT-36. Po zalogowaniu do serwisu możesz zaakceptować zeznanie podatkowe lub zmienić dane. W PIT-28 możesz:

  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku
  • dodać inne dane (np. odliczenia darowizn przekazanych na walkę z COVID-19, ulga termomodernizacyjna, odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania Internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)

W PIT-36, jeżeli nie rozliczasz się indywidualnie, możesz zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. W PIT-36 również możesz wskazać organizację, której chcesz przekazać 1% podatku, zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać konkretną ulgę oraz dane. 

Podobnie, jak w przypadku PIT-37 oraz PIT-38, możesz odrzucić przygotowany PIT-28 lub PIT-36 i albo wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT, albo rozliczyć się w innej formie. Wówczas zeznanie z usługi Twój e-PIT również nie będzie brane pod uwagę. Jeżeli akceptujesz dane w e-PIT, wyślij zeznanie, dzięki czemu możesz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Korekta e-PIT

W usłudze Twój e-PIT podatnik może złożyć korektę PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 bez względu na to, czy złożył zeznanie w usłudze Twój e-PIT, czy w innej formie - elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo. Korygować należy każdy błąd w zeznaniu za 2021 rok, jak na przykład pominięcie jakiejś ulgi czy rozliczeniu jej w zbyt niskiej wartości. 

Bardzo ważne - od 3 do 14 lutego 2022 roku nie będzie można korzystać z usługi Twój e-PIT. Jak podaje ministerstwo, obecnie przygotowywane są zeznania PIT za 2021 rok, które będą dostępne od 15 lutego

Od tego dnia  rozpocznie się akcja składania zeznać rocznych PIT za 2021 rok i wtedy Krajowa Administracja Skarbowa udostępni podatnikom wypełnione już formularze w usłudze Twój e-PIT

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »